Tech hvg.hu 2020. június. 03. 08:20

Gombamód szaporodnak a hamis hírek az amerikai tüntetőkről, íme a legdurvábbak

A Buzzfeed News a kezdetektől fogva nyomon követi és listázza azokat a kamuhíreket, amelyek a George Floyd halála miatt kialakult tüntetéshullám nyomán terjednek. A Twitteren megjelent írások többsége egy rég bevált módszert alkalmaz.

George Floyd halála
Friss cikkek a témában

Miután május 25-én egy rendőri intézkedés során megölték az afroamerikai George Floydot Minneapolisban, szerte az Egyesült Államokban heves tüntetések kezdődtek. A közösségi médiában mostanra fotók és videók jelentek meg az antirasszista mozgalom résztvevőiről, ám a százával születő bejegyzések között álhíreket és félinformációkat is találni. A nagyobb gond, hogy a bizonyíthatóan hamis információkkal teli posztokat ezrek osztják tovább, újabb és újabb esélyt adva ezzel annak, hogy a hazugság máshol is megjelenjen.

Hogy mennyire súlyos problémáról van szó, azt a BuzzFeed News összeállítása mutatja igazán: az amerikai hírportál a tüntetések kezdete óta listázza azokat a főként Twitteren megjelenő álhíreket, melyeket az egyébként sem nyugodt közhangulat felkorbácsolása érdekében készítettek, illetve készítenek most is terjesztőik. Vagy azért, hogy a tüntetések résztvevőit más, nagyon nem törvénytisztelő mozgalmak követőivel mossák össze.

A hírportál összesen 45 hamis, vagy nem bizonyított állítást gyűjtött össze, azt is bemutatva, mi nem igaz az adott bejegyzésből. Az egyik ilyen, sokak által megosztott posztban arról írnak, hogy az amerikai tüntetők felgyújtottak egy ohiói gyermekkórházat. Ez azonban nem történt meg, a bejegyzéshez használt fotó egy teljesen másik tűzeset során készült, és nem is egy kórház van rajta.

BuzzFeed News/Craig Silverman, Jane Lytvynenko

Az álhírgyártók bevett módszere, hogy egy múltbéli eseményt úgy állítanak be, mintha most történt volna meg – sokan pedig gyanakvás nélkül elhiszik azt.

Ezt a metódust követte annak az álhírnek a készítője, aki egy filmrészletet használva igyekezett bemutatni, milyen állapotok uralkodnak most egyes amerikai nagyvárosokban. A poszt azért készült, hogy a növeljék a tüntetőkkel szembeni ellenszenvet. A kivágott filmrészlet egyébként a Brad Pitt főszereplésével készült World War Z című moziból származik. A többség azonban nem ismerte fel és rögtön továbbküldte a látottakat.

BuzzFeed News/Craig Silverman, Jane Lytvynenko

A durvább álhírek közé tartozik, hogy a tüntetők rendőrlovakat loptak, illetve vadállatokat, például tigriseket engedtek ki a városok állatkertjeiből, hogy azok segítségével lépjenek fel a hatóságok ellen. Ezt olyan sokan elhitték, hogy az illetékeseknek külön bejegyzésben kellett felhívnia rá a lakosság figyelmét, hogy az utcákon nem járkálnak oroszlánok vagy tigrisek. Egy másik posztban pedig arról írtak, hogy a tüntetők bankautomatákat tépnek ki a helyükről. A bejegyzéshez készült fotón valójában a szerkezet egy karbantartója volt látható,

aki éppen javítást végzett az ATM-en.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.