Linux vagy Windows? A vélemények megoszlanak, mindkét tábornak vannak érvei és ellenérvei. Az viszont vitathatatlan, hogy ha egy régi, mondhatni idejétmúlt hardverről van szó, ott inkább egy linuxos rendszernek van létjogosultsága.
Egyvalami tagadhatatlan: a Windows-verziók frissítése egy idő után halálra ítéli a régi hardvereket. Egy olyan PC-t például, amelyen annak idején remekül elfutott a Windows XP, nemigen tudnánk (ki)használni a Windows 10-zel. Azonban nem kell kidobni az ilyen gépeket sem, ugyanis az egyik Reddit-felhasználó bebizonyította, új élet lehelhető beléjük, még akkor is, ha a RAM-juk kevesebb, mint 1 GB.
A megoldás a Linux, pontosabban a kis rendszerigényű, gyors Ubuntu-alapú Lubuntu. Ezt a rendszert telepítették egy, eredtileg Windows XP-t futtató laptopra (Compaq Presario CQ40), amelyet jelenleg már nemigen lehet használni. A Windows XP már hat éve nem kap támogatást, és mivel a szoftverek és meghajtók többsége már nem kompatibilis ezzel a verzióval, a gép elvileg kidobásra volt ítélve. De csak addig, amíg nem telepítették rá a Lubuntut.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/dd76d7c8-4873-4308-92c1-ceb2d35e6e35.jpg)
Csodákra persze senki se számítson egy ilyen gép esetében, viszont az ötletgazda szerint zökkenőmentesen futott az operációs rendszer a gépen. Igaz, amikor YouTube-videót akart nézni, akkor csupán egyetlen lap lehetett nyitva. Furán hat egy ilyen feltétel manapság, de ne feledjük, mégis csak egy elavult processzorral és kevesebb, mint 1 GB RAM-mal rendelkező régi hardverről van szó, amit máshogyan már nem nagyon lehetne használni. Nem is szabad, ugyanis a Windows XP-ben, a támogatás hiánya miatt, rengeteg biztonsági rés lehet, amellyel veszélybe sodornánk a gépünket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.