Úgy tűnik, jó úton haladunk afelé, hogy az esőt is stabil áramforrássá alakítsuk, akárcsak a szelet.
A tudósok régóta vizsgálják azokat a lehetőségeket, amelyekkel kimeríthetetlen áramforráshoz juthatunk, és amelyek nem terhelik a környezetet. A víz- és szélgenerátorokkal már sikerült elérni ezt a célt, és úgy tűnik, a harmadik ilyen láb is megvan: az eső.
Hongkongi kutatók olyan generátorral álltak elő, mely esővizet szív magába, hogy villamos áramot állítson elő. A kísérletek annyira jól haladnak, hogy a tudósok nemrég áttörésszerű eredményről számoltak be: sikerült elérniük, hogy egyetlen esőcsepp 100 LED-izzót egy pillanatra felvillantson.
[Hamarosan mindennél egyszerűbben, áramforrás nélkül töltheti telefonja akkuját]
A szerkezet különlegességét a belsejében megtalálható, indium-ón-oxid elektród jelenti, amelyet politetrafluoretilénnel (rövidítve: PTFE-vel ) vontak be. Ez az anyag kiváló elektromos szigetelő, így arra is képessé tehető, hogy állandóan töltés alatt legyen. Amikor egy esőcsepp eléri a PTFE-vel lekötött felületet, zárt hurkú áramkör keletkezik. Feltalálói szerint a technológia a tartós esőzéseket is képes kezelni.
A gép egyedüli problémája, hogy egyelőre csupán rövid idejű energialeadásra alkalmas, a folyamatos áramellátást még nem sikerült megoldaniuk a kutatóknak. Ennek ellenére számos ötletük van arra, hol kamatoztathatnák az újfajta generátor képességeit.
A témáról bővebben a Nature folyóiratban olvashat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.