Hongkongi kutatóknak sikerült először olyan mesterséges szemet létrehozniuk, ami már majdnem olyan, mint az emberi szerv.
A tudományos-fantasztikus filmekben gyakran láthatunk emberszemszerű optikai egységgel rendelkező robotokat, illetve olyan látássérülteket is, akik egy élethű műszemmel visszanyerték a látásukat.
Csejung Fan, a Hongkongi Tudományos- és Technológiai Egyetem kutatója és csapata egy olyan eszközt állított elő, amelyről a Nature-ben közölt tanulmányukban állítják: felépítését és működését tekintve is nagyban hasonlít az emberi szemre.
A tudósok alumínium-oxidból hoztak létre az üvegtestnek megfelelő részt, amely hátsó falán egy nanovezetékekkel behálózott fényérzékelő membrán kapott helyet. A műszemben ez jelenti a retinát. A látóidegeket gallium-indium ötvözetből készült folyékony fém vezetékek helyettesítik, amelyek a beérkező információt továbbítják a külső feldolgozóegységnek. A tudósok még az üvegtestet kitöltő gél állagú anyagot is helyettesítették, méghozzá egy ionos folyadékkal.
Fan szerint az általuk megalkotott műszem nemcsak hasonlít az igazira, de bizonyos tekintetben még jobb is annál. A reakcióideje a látható fény spektrumában nagyjából megegyezik az emberi szem reakcióidejével, ám az inger elmúltával gyorsabban áll vissza az eredeti állapotra. Ez 23,9 milliszekundumot jelent, míg a szem esetében ez 40-150 milliszekundum között változhat. Emellett a nanokábelek is sűrűbben helyezkednek el, mint a fotoreceptorok a valódiban.
Bár a kutatók valóban rendkívül fejlett technológiát tettek le az asztalra, arra egyelőre még valószínűleg sokat kell várni, hogy az a mindennapokban használhatóvá váljon. A műszem "csak" 100 fokos szögben képes látni a valódi szem 130 fokos látószögével, a teljes fényérzékelő felület pedig csupán 0,08 colos, és mindössze 100 pixel a felbontása. Arról nem is beszélve, hogy a gyártás jelenleg nemcsak költséges, de rendkívül lassú is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.