Kemenesi Gábor szerint leginkább az egyének viselkedésén múlik, lesz-e második hulláma a koronavírusnak és ha igen, milyen.
„Béna, de hatékony fegyvereink vannak a vírus elleni küzdelemben, úgymint a maszkviselés és a kézmosás, ám egyelőre csak ezek vannak. Használjuk őket! - kéri legújabb Prezi-videójában Kemenesi Gábor virológus. A Pécsi Tudományegyetem adjunktusának felhívását a Népszava vette észre.
A szakember szerint továbbra is az a legfontosabb szabály, hogy ahol csak lehetséges hordjuk a szájmaszkot, mossunk kezet, és ne fogdossuk az arcunkat. Figyelmeztetésül idézte az iráni történéseket, ahol most éppen zajlik a járvány második hulláma, ahol vasárnap már 118 392 fertőzöttről, 6937 halálesetről és 93 147 gyógyultról számoltak be a hatóságok. Irán a járvány által leginkább sújtott országok egyike.
Kemenesi Gábor szerint, ha csak egy ilyen gócpont lenne a világban akkor is volna miért aggódni, csakhogy még mindig túl sok országban tombol a vírus.
Elmondta, hogy a hazai országos vizsgálatból már tudni, hogy a lakosság átfertőződöttsége mindössze 0,6 százalékos. Az úgynevezett nyájimmunitáshoz azonban ennek a számnak 60-70 százalékosnak kellene lennie, azt pedig jelen tudásunk szerint kizárólag védőoltással van esélyünk elérni.
"Amíg a vírus itt van, készenléti állapotban kell lennünk" - mondta Kemenesi, aki szerint
legfőképpen az egyénen múlik, hogy sikerül-e megakadályozni a második hullámot.
A kutató szerint jó hír, hogy nagyon sok védőoltás-jelölt készítménnyel zajlanak klinikai kísérletek világszerte. Ám a vakcinákkal sem érdemes jóslásokba bocsátkozni, mert ha ezek át is mentek a klinikai vizsgálatokon, még mindig hátra van a gyártás, a készítmény eljuttatása az oltandó csoportokhoz – tette hozzá. Kemenesi Gábor szerint reálisan valamikor a jövő évben lehet számolni az oltással.
Arra is figyelmeztetett, hogy a gyógyszerekről nap, mint nap megjelenő tudományos cikkeket sem szabad túlértékelni, túlságosan beléjük kapaszkodni. Szakmai kérdés, hogy melyik hogyan hat, az pedig gyakorlati, hogy az orvos majd egy-egy súlyos állapotú beteg kezelésekor melyikhez nyúl. Mindez nem változat azon, hogy az utcán továbbra is be kell tartani bizonyos, eddig sulykolt szabályokat, így a távolságtartást, a szájmaszk-viselését és a kézmosást.