Az agyba ültethető interfész, a Neuralink kapcsán osztott meg néhány érdekességet Elon Musk, aki ezzel együtt arról is beszélt, mire lehetne még képes a fejlesztés.
Bár évek óta kísérleteznek vele, széles körben csupán néhány hónapja lett ismert a Neuralink nevű cég új szenzora, ami feltalálói szerint forradalmi változást hozhat a Parkinson-kór és az epilepszia kezelésében. Az agy-számítógép interfészet gondozó vállalat Elon Musk érdekeltsége, aki egy vele készült interjúban nemrég azt mondta:
a chip idővel az emberi beszéd kiváltásra is alkalmas lehet.
Musk megfogalmazása szerint a beszéd folyamata túl lassú az egyre gyorsabban működő világhoz képest. Sok időt vesz el ugyanis a gondolatok megformálása, azok szavakba öntése, és persze a másik által indított dekódolás – vagyis az elhangzottak megértése, és az azokra adott reakciója.
Ezen a téren hozhat – elviekben – áttörést a Neuralink újdonsága, a chippel ugyanis a beszéd a külvilág üteméhez lenne igazítható. Legalábbis erről álmodik a napjaink Vasemberének is nevezett Musk, aki azt is vázolta, miként képzeli ezt: a koponyába fúrt néhány lyuk segítségével rendkívül vékony szálakat vezetne az agyba, hogy vezérelhető legyen az ott elhelyezett mikrochip.
Musk szerint a mondatok idővel egyébként is felesleges részévé válnak a kommunikációnak, és senki nem fecsérli majd az idejét arra, hogy szavakkal értesse meg magát. A Neuralink újdonságával is ezt szeretnék elérni, hogy a hordozó fürgébben, és egyszerűbben kommunikálhasson.
A beszélgetés egy pontján a milliárdos arra is kitért, hogy a Neuralink a nyelvtanulást is könnyebbé teheti. A felhasználónak szerinte nem kell majd szavakat, kifejezéseket tanulnia, hogy megértse, mit mond egy számára ismeretlen nyelvet beszélő ember. A chippel ugyanis letölthetők lesznek a különféle nyelvi témák, amiket – egy számítógépes programhoz hasonlóan – telepíthetnek az emberek. A tárolót itt viszont nem egy merevlemez, hanem az agyuk jelenti majd.
A kérdésre, hogy a fentiek mikor valósulhatnak meg, Elon Musk azt mondta, nagyjából öt-tíz évet jósol neki. A vizionárius persze tévedhet, és az is lehet, hogy semmi nem lesz az egészből.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.