Ha van hely, ahonnan rengeteg kórokozót lehet összeszedni, az biztosan a kilincs. Hongkongi diákok egy ideje már megfejtették, hogyan maradjon mindig tiszta az eszköz, anélkül, hogy azt állandóan törölgetni kelljen.
A kilincsek szinte mágnesként vonzzák a baktériumokat és vírusokat, különösen ott, ahol sokan fordulnak meg, így pedig nem nehéz elkapni valamilyen kórságot. Bár a tisztásuk alapvetően nem igényel nagy felkészülést, sok helyen mégsem törődnek vele. Két hongkongi diákot is ez motiválta, hogy megalkossa különös fogantyúját, amely UV-fényt vesz igénybe a sterilizáláshoz.
A találmány mindössze egy dologban különbözik a legtöbb kilincstől: a fogantyú üvegből készült, melynek speciális bevonata egy kémiai reakció, a fotokatalízis segítségével képes semlegesíteni a vírusokat, baktériumokat és egyéb kórokozókat. Az eljárás fény hatására aktiválódik, gyakorlatilag bármikor, és nemcsak nyitáskor, hanem záráskor is. A bevonat a feltalálók szerint biztonságos, színtelen és szagtalan, ennek hála bárhol alkalmazható.
A kilincset tervező két diák, Szum Ming Vong és Kin Pong Li szerint az érintkezés útján terjedő fertőzések százakat betegíthetnek meg, pedig kis odafigyeléssel megelőzhető a baj. A fiatalok ugyanakkor elítélik a fertőtlenítésre alkalmas kémiai szereket, azok ugyanis csak rövid ideig hatásosak, emellett a környezetre és az emberi szervezetre is károsak.
[Mihez nem szabad hozzányúlni? Mutatjuk, milyen felületen meddig bírja a koronavírus]
A tanulók szerint a speciális kilinccsel a kétezres évek környékén történt nagy SARS-járvány hatására kezdtek dolgozni. Most, koronavírus-járvány idején ismét előtérbe került a téma.
A találmány már több díjat nyert, emellett a brit feltalálóról elnevezett nemzetközi verseny, a tavalyi James Dyson Award legjobbjai közé választották.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.