Tech MTI 2020. május. 06. 09:25

Ígéretesnek tűnő terápiát dolgozott ki a koronavírusos citokinvihar ellen egy magyar kutató

Baranyi Lajos immunológus úgy véli, az általa kidolgozott módszer képes lehet meggátolni a koronavírus-fertőzés által kiváltott túlzott immunreakciót.

Hosszú ideje foglalkozik a citokinvihar problémájával az Egyesült Államokban élő magyar kutató, Baranyi Lajos. Az immunológus professzor mostanra olyan terápiát fejlesztett ki, amely képes lehet meggátolni az immunrendszernek ezt a túlzott reakcióját, amit a koronavírus-fertőzés is kiválthat a szervezetben.

A biológus-immunológus professzor a Magyar Nemzetnek számolt be az általa kidolgozott módszerről. Elmondta, hogy míg a vírust az emberek 80-85 százaléka könnyedén legyőzi, addig vannak, akik kétoldali tüdőgyulladást kapnak, és ha túl is élik, sokuk maradandó tüdőkárosodást szenved. A légzési elégtelenség és/vagy a bakteriális felülfertőződés következtében szeptikus sokk alakul ki a szervezetben, ez általános gyulladással jár, amit a gyulladásos fehérjék fokozott termelése, az úgynevezett citokinvihar kísér.

Baranyi a citokinvihar ellen olyan peptideket, vagyis fehérjemolekulákat fejlesztett, amelyek nem toxikusak, nincs mérgező bomlástermékük sem, nem halmozódnak fel a szervezetben, pár óra alatt elbomlanak. Ugyancsak fontos tulajdonságuk, hogy miután vírusfüggetlenek, nem tud kialakulni velük szemben rezisztencia.

A tudós kombinált terápiát fejlesztett ki ezekből a hatóanyagokból, amelynek részleteit azonban egyelőre nem hozza nyilvánosságra. Azután publikálja majd, hogy lezárult a szabadalmi eljárás.

Az eljárás lényegéről annyit azért elárult, hogy a hatóanyagok között

a citokinvihart megakadályozó aktív fehérjemolekulák mellett egy, a sebgyógyulást serkentő és a tüdőkárosodást okozó fibrózist gátló anyag is van. A kezelés a gyakorlatban egy öt napig tartó infúziós vagy bolus (nagy dózisú) injekciós terápia, ami a labor- és állatkísérletekben egyértelműen hatékonynak bizonyult.

A magyar biológus-immunológus az általa kidolgozott kombinált terápia klinikai vizsgálatait Magyarországon szeretné elvégeztetni, akárcsak a reménybeli gyógyszer előállítását, kiszerelését, csomagolását, értékesítését is.

A kutató a lapnak elmondta: telefonon egyeztetett Jakab Ferenccel, a magyarországi koronavírus-munkacsoport vezetőjével, akivel abban maradtak, hogy felveszik a kapcsolatot a nemzetközi klinikai vizsgálatokat támogató nagy európai nonprofit szervezet magyarországi központjával.

A terápia iránt egyetemi kutatóhelyek és befektetési alapok is érdeklődnek az Egyesült Államokban.

Baranyi Lajos azt is elmondta, hogy a kombinált készítmény egy szintén általa kidolgozott eljárással rendkívül költséghatékonyan és könnyen előállítható, ezért egészen minimális alapanyagból nagyon nagy mennyiségű infúziót lehet gyártani. A gyorsan, nagy mennyiségben és olcsón előállítható kombinált infúziós terápia klinikai vizsgálata pedig akár már két héten belül megkezdődhetne.

Hirdetés