Tech hvg.hu 2020. április. 29. 20:13

Megszületett az első határozat: a mesterséges intelligenciát nem illeti meg az ember joga

Az Egyesült Államok szabadalmi hivatala elutasította azt a két kérelmet, amelyet a Dabus nevű mesterséges intelligencia nevében nyújtottak be.

Ryan Abbott és csapata a Surrey Egyetemről a világon elsőként nyújtott be szabadalmi kérelmet egy gép, Dabus nevében, amely egy újfajta ételtároló dobozt, valamint egy speciális lámpát tervezett meg. Ez jóval többet jelent annál, mint, hogy kihez kerül egy szabadalmi jog: a hatóságok vonatkozó döntése arról is szól, hogy mennyire tekintünk emberként egy gépre, illetve az általa futtatott szoftverre.

A szabadalmi kérelmeket három helyen – az Egyesült Királyságban, az Európai Unióban és az Egyesült Államokban is – benyújtották. A BBC most adott hírt az első döntésről, amely szerint Amerikában megtagadták Dabustól a szabadalmi jogot, mivel az indoklás szerint azt csak természetes személy kaphatja meg.

A Szellemi Tulajdon Világszervezete ugyanakkor májusban vitát indít a kérdésről, amelynek eredménye befolyásolhatja a későbbi elbírálásokat is.

Tavaly, amikor előtérbe került a kérdés, megkérdeztük olvasóinkat, miként vélekednek, szerintük kinek járna inkább a szabadalmi jog: a Dabus készítőjének, vagy a mesterséges intelligenciának? A 6623 válaszadó mintegy 30 százaléka gondolta úgy, hogy Dabust illeti a szabadalmi jog, míg a többiek arra voksoltak, Stephen Thalernek, a program megalkotójának járna a szabadalmi bejegyzés.

Stephen Thaler egyébként már kijelentette: a szabadalmi jog nem neki jár, ő ugyanis nem segített a mesterséges intelligenciának a két eszköz megtervezésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?