158 ezer fényévnyire nézett el a Hubble űrtávcső, hogy lefotózzon két csillagködöt.
Fontos évfordulót ünnepelhetett a NASA – és vele együtt az emberiség is – a napokban. A szervezet három évtizede, 1990. április 24-én indította útnak a Hubble űrteleszkópot, amely az elmúlt három évtizedben fantasztikus felvételekkel ejtette ámulatba a tudósokat és a laikus közönséget is. Elég csak arra gondolni, hogy
- megnézhettük két galaxis összeütközését, hogy
- mi történik tőlünk 1000 fényévre, és
- mosolyoghattunk a galaktikus "arcon" is.
De ha például arra kíváncsi, az ön születésnapján mit látott az űrtávcső, akkor azt itt tudja megnézni.
Egy jubileumi év nem telhet el úgy, hogy a NASA ne adna ki egy új képet. Az alábbi felvételt a Nagy Magellán-felhőt nézve készítette az űrteleszkóp. A jelenség tőlünk mintegy 158 ezer fényévre található – egész pontosan két csillagködöt (nebulát) örökített meg a távcső.
A nagyobb, vöröses színű csillagköd az NGC 2014 nevet viseli, amelynek közepén egy újonnan formálódott, a Napunknál nagyjából 10-20-szor nagyobb csillag látható. A kék nebula az NGC 2020, amely akkor keletkezett, amikor a Napunknál nagyjából 200 ezerszer nagyobb csillag óriási mennyiségű gázt engedett ki magából. A kutatók szerint a kép úgy néz ki, mint egy korallzátony, ezért el is nevezték Kozmikus zátonynak (Cosmic Reef) a felvételt.
A Hubble-nek már megvan az utódja, amely nyugdíjazza majd a ma is jól muzsikáló szerkezetet. A James Webb Űrteleszkópot a tervek szerint 2021 márciusában küldik fel az űrbe – igaz, eredetileg már 2018-ban is el kellett volna startolnia.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.