Tech hvg.hu 2020. április. 27. 14:48

A hivatalos adatoknál 60 százalékkal is magasabb lehet a koronavírus áldozatainak száma

Összesen 14 országot vizsgálva 122 ezerrel több halottat talált a Financial Times, mint az áldozatok hivatalos száma.

A hivatalos statisztikákban rögzítettnél átlagosan közel 60 százalékkal lehet magasabb a koronavírus áldozatainak valós száma – írja a Financial Times. A lap ehhez 14 ország halálozási adatainak 2015 és 2019 közötti átlagát vetette össze az idei számokkal, március és április hónapokban. Azt találták, hogy miközben a vizsgált országokban idén ebben az időszakban 77 ezer halálesetért tették felelőssé a koronavírust, összesen 122 ezerrel többen vesztették életüket, mint ahányan az előző években.

Az összes ország adatait figyelembe véve úgy számolták:

hivatalosan eddig 201 ezren vesztették életüket a koronavírus miatt, de valójában 318 ezer halott is lehet.

Az átlagtól való eltérés a járványtól sújtott országokban magasabb volt. Ez alapján arra következtetnek, hogy nem a lezárások hatásáról van szó, például olyan esetekben, amikor betegek a korlátozások miatt nem kérnek orvosi segítséget, hanem a vírus közvetlenül felelhet a halottak magas számáért.

Szintén magasabb volt az eltérés a szegényebb országokban, melyeknek a legkevésbé felkészült az egészségügye. Így például Ecuador egyik tartományában több mint 10 ezerrel ugrott meg a halálozások száma, miközben a koronavírus hivatalosan 245 áldozatot szedett. De eltérések mutatkoznak a fejlettnek mondott országokban is: Angliában és Walesben 58 százalékkal magasabb az összes halálozás száma a koronavírusban elhunytakénál, és 76 százalékkal magasabb a többéves átlagnál. Magyarországot nem vizsgálták.

Hasonló eredményre jutott a New York Times is: a lap 11 országban 25 ezer olyan halottat talált a statisztikákban, akik nem szerepelnek a koronavírusosok között.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.