Tech hvg.hu 2020. április. 14. 20:03

Miért fektetik hasra a koronavírusos beteget, ha lélegeztetésre szorul?

Az orvosok szerint a súlyos állapotban lévő fertőzötteken az segíthet a legtöbbet, ha hasra fektetve kezelik őket.

A járványról készülő tudósításokban világszerte látni olyan pillanatokat, amelyeken nem a hátukon, hanem a hasukon fekszenek a kritikus helyzetben lévő koronavírus-fertőzöttek. A CNN-nek nyilatkozó orvosok szerint ebben a pózban jobbak a túlélési esélyei a lélegeztetésre szoruló betegeknek, mivel a tüdő ilyenkor nem nyomódik össze a páciens saját súlya alatt.

Az eljárás nem új, francia orvosok már hét évvel korábban is alkalmazták ezt a módszert, miután észrevették, hogy a lélegeztetőgépre kerülő betegek állapotában javulás érhető el, ha hasra fektetik őket. A New England Journal of Medicine folyóiratban közölt megfigyeléskor ARDS-es (Akut respirációs distressz szindrómával küzdő) betegeket kezeltek így. Az ARDS a tüdőkárosodás egy speciális formája, amelyet akár tüdőgyulladás is kiválthat.

A lélegeztetésre szoruló betegeket általában 16 órán át hagyják a hasukon feküdni, ezután visszafordítják őket a hátukra, mivel bizonyos vizsgálatokat csak így tudnak elvégezni. Ilyen testhelyzetbe viszont csak azokat fordítják, akik állapotuk miatt sokkal komolyabb ellátást igényelnek, és általában az intenzív osztályon ápolják őket.

Arra egyelőre nincs válasz, hogy a súlyos, de nem életveszélyes pácienseknél is működik-e a francia protokoll.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.