Tech László Ferenc 2020. március. 07. 20:00

108 megapixeles telefon féláron: íme, a Xiaomi drágább verzióban is olcsóbb mobilja

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A Xiaomi telefonjának kamerája igen magasra helyezte a lécet, ráadásul ezért a felsőkategóriás mobilért fele annyi pénzt kérnek el, mint a nagy riválisok a csúcskészülékeiért. Teszten a Mi Note 10 és a Redmi Note 8T.

Aki korábban új telefon vásárlásán törte a fejét, az elég nagy eséllyel iPhone-tSamsungot, vagy Huaweit választott. Egy ideje azonban változott a triumvirátus dominanciája, bejött a képbe a – több almárkával is rendelkező – Xiaomi, amely máris a világ negyedik legnagyobb okostelefon-gyártója, és olyan erővel tör fölfele az eladási toplistán, hogy hamarosan az új Huawei lehet belőle, Magyarországon is.

A Xiaomi a közelmúltban több ígéretes termékkel jelentkezett, és nemrég elérkezettnek látta az időt arra, hogy a legdurvább kamerás mobilok piacára is betörjön. Így született meg tesztünk főszereplője, a Mi Note 10, amely mellett azt is megnézzük, hogy mit tud a gyártó legújabb remek ár/érték arányú újdonsága, a Redmi Note 8 Pro.

László Ferenc

Mindent bele!

A Xiaomi Mi Note 10 a világ első olyan okostelefonja, melybe 108 megapixeles képérzékelőt szereltek. Érdemes visszaemlékezni arra, hogy a Nokia 2012-ben mekkorát robbantott a 41 megapixeles kamerával szerelt 808 PureView bejelentésével. Azóta eltelt 8 év és bár a közelmúltban csillapodni látszott a megapixel-háború, mostanra végül több mint 2,5x-ére nőtt a felbontás.

Ráadásul a 108 megapixeles fényleső még csak az egyik az új Xiaomi összesen hat új kamerája közül. Sokkoló, hogy a készülék teljes felbontása eléri a 179 megapixelt, vagyis 179 millió képpont található az érzékelők összesített felületén.

László Ferenc

A főkamera szenzora a Samsungtól érkezett és a mai trendeknek megfelelően alaphelyzetben nem 108 megapixeles, hanem "csak" 27 megapixeles képeket rögzít. Mégpedig azért, mert a pixelek négyes csoportban történő összevonásával jobb képminőség érhető el akkor, ha nem a lehető legnagyobb felbontás számít. És ugyebár a hétköznapi gyakorlatban ritkán van szükségünk 108 megapixeles fotókra.

Joggal merülhet fel a kérdés, van-e értelme annak, hogy a felbontást az egekbe emelik? Erre az alábbi képpel válaszolnánk:

László Ferenc

A felnagyított részek az eredeti kép nagyon kis szeletei, és látható rajtuk, hogy a 27 és 108 megapixeles képek több finom részletet tartalmaznak, mint a Samsung tavalyi nagyágyújával készített 12 megapixeles felvétel. De azért messze nem kétszer, vagy kilencszer többet. Mindentől függetlenül a Mi Note 10 képminősége egészen kiváló, nem véletlen, hogy a készülék Pro verziója – amely csak annyival tud többet jelen tesztalanyunknál, hogy 7 helyett 8 lencséje van – azonnal a DxOMark toplista élére katapultálta magát.

Az 5x-ös optikai zoomos felvétel így mutat:

László Ferenc

És íme, egy digitális zoommal kiegészített 50x-es nagyítású felvétel, amely nem meglepően sokkal kevésbé jó minőségű:

László Ferenc

Remek dolog, hogy a normál látószög és az 5x-ös telezoom között van egy 2x-es zoomos kamera is, még akkor is, ha ebből kimaradt az optikai képstabilizátor. Ugyancsak jó szolgálatot tesz a 20 megapixeles nagylátószögű egység, mely sok riválistól eltérően autofókuszos, ellenben a 2 megapixeles makrókamerának nem sok értelmét látjuk.

Telefonként milyen?

Az alumínium-keretes, elöl-hátul Gorilla Glass 5 védelmet élvező Mi Note 10 előlapján egy 6,47 colos AMOLED panel található, mely a két szélén és a sarkain jelentősen le van kerekítve. A képminőség kiváló, a kontrasztarány az egekben és a betekintési szögek is hatalmasak. A csepp alakú notchba rejtett frontkamera 32 megapixeles felbontású és remek minőségben dolgozik.

A 208 grammos, tehát igen nehéz és nem vízálló készülék tetején infravörös port található, ami manapság legalább olyan ritka az iparágban, mint a Xiaomi által ugyancsak beszerelt sztereó FM rádió. Hangszóróból sajnos csak egy lefelé szólót kapunk, amely mellett egy USB-C port és egy jack dugalj kapott helyet.

László Ferenc

Bár alapvetően zászlóshajó kategóriás telefonnak tűnik a Mi Note 10, a chipsete inkább a középkategória felső szegmensébe sorolható. A Snapdragon 730G egyáltalán nem lassú, de kevésbé időtálló, mint például egy Snapdragon 865, vagy akár csak egy Snapdragon 855, és hasonló az érzésünk a 6 GB RAM kapcsán is: ma még elég, de holnap talán már kevés lesz. Negatívum továbbá, hogy a 128 GB flashmemória nem bővíthető microSD-vel.

Az 5260 mAh kapacitású akkumulátor visszafogott használattal 2-2,5 napos üzemidővel kecsegtet, de ha gyakran kihasználjuk a telefon tudását, akkor simán lemeríthető akár 1-1,5 nap alatt is. Vezeték nélküli töltés nincs, viszont a 30 W-os vezetékes gyorstöltő 30 perc alatt közel 60 százalékosra, 65 perc alatt 100 százalékosra tölti a lemerült aksit.

László Ferenc

Redmi Note 8T

A Xiaomi egy ideje Redmi márkajelzéssel dobja piacra az elérhetőbb árú készülékeit, a Note 8T pedig a gyártó egyik legújabb, elsősorban kiváló ár/érték arányra kihegyezett telefonja. A Gorilla Glass 5 védelem ez esetben is biztosított, viszont a keret már nem alumíniumból, hanem műanyagból készült, bár ez nem igazán csökkent a minőségérzeten.

A kijelző 6,3 colos képátlójú, vagyis kisebb, mint a Note 10 esetében, ennek ellenére a relatíve vastag kávák miatt a telefon egésze nagyobb. Az IPS LCD képminőségére nem sok panaszunk lehet, viszont az AOD (készenléti kijelző) funkciók egyeseknek hiányozhatnak, csakúgy, mint az értesítési LED. A Note 10-től eltérően az ujjlenyomatszenzor nem a kijelzőben, hanem hátul található, de a sebessége és pontossága teljesen rendben van.

László Ferenc

Az alapvetően 12 megapixeles képekre hangolt 48 megapixeles főkamerától nem szabad csodát várni, de a kategóriaátlagot mindenképpen meghaladja a minősége, és esti körülmények mellett sem vall szégyent. A nagylátószögű modul sokszor jól tud jönni, ellenben a 2 megapixeles makró kamera helyett sokkal jobban örülnénk például egy 2x-es optikai zoomnak. Hátul található még egy mélységérzékelő, a frontkamera pedig 13 megapixeles felbontású.

A Snapdragon 665 chipset az AnTuTu tesztben 173 ezer pontot ért el, szemben a nagytestvér által produkált 264 ezer ponttal, ettől függetlenül a hétköznapi gyakorlatban messze nem érződik lassúnak a Redmi. A 3/32 GB memóriás változatot érdemes elkerülni, és ajánlott inkább a 4/64 GB-os kivitelt választani. Remek dolog, hogy microSD bővíthetőséget is kapunk, ezenkívül pedig a szerényebb fogyasztás miatt az üzemidő a 4000-es aksi ellenére nem sokkal rosszabb, mint a nagyobb telepes Mi Note 10 esetében. A vezetékes töltő 18 W-os, vezeték nélküli tölthetőség nem meglepő módon itt sincs.

László Ferenc

Konklúzió, árak

A legújabb MIUI 11 felhasználói felületű, de még Android 9 operációs rendszerű két új Xiaomi telefon ugyan nem hibátlan, de sokkal több bennük a pozitívum, mint a negatívum.

A Mi Note 10 elsősorban remek képalkotó képességei, illetve gyönyörű kijelzője révén hagyott mély nyomokat bennünk, és ha jobb chipset, valamint microSD slot is lenne benne, akkor nem sok kifogásolnivalót találnánk benne. 200 ezer forint nem kevés pénz, de a rivális gyártók kamerás nagyágyúi ennél sokkal többe kerülnek, és nem annyival, mint amennyivel egyéb területeken többet tudnak.

Ezen összeg közel harmadáért, már 70 ezer forint magasságában kapható a Redmi Note 8T. Az ár/érték bajnok készülék mindenben kevesebbet tud, mint nagytestvére, de úgysem mindenki él-hal a 108 megapixeles kameráért, az AMOLED kijelzőért és a gyorsabb chipsetért.

Kicsit drágábban, 85 ezer forint ellenében remek vétel lehet a Redmi Note 8 Pro, ami a Note 8T-nél nagyobb kijelzőt, több memóriát, jobb kamerát és nagyobb kapacitású akkumulátort vonultat fel.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés