Tech hvg.hu 2020. március. 05. 09:03

Hónapokon át kínos rés tátongott több millió androidos telefonon

Valójában már egy évvel korábban felfedeztek egy olyan sebezhetőséget, ami sok millió androidos telefont tett és még most is tesz kiszolgáltatottá.

Bár a CVE-2020-0069 kritikus sebezhetőségre (tulajdonképpen egy rootkitre) a Google márciusi Android Security Bulletinje hívta fel a figyelmet, látszólag elsőként, a sebezhetőség részletei – az XDA Developer fórumain – már egy éve megtalálhatók. Az egyik fejlesztő még 2019 februárjában bukkant e résre, miközben Amazon Fire gépének rootolásával  kísérletezgetett. 2019 áprilisában közzé is tette azt a scriptet, amely – kihasználva ezt a sebezhetőséget – a maga szintű (root) jogosultságot adott a készülékhez.

Később kiderült, hogy a – MediaTek-su-nak (vagy röviden csak MTK-su-nak) elnevezett – sebezhetőség sok más telefonon és tableten is előfordul, és ami közös bennük: valamennyiüket MediaTek lapkakészlet hajtja. Viszont az Android 10-et futtató eszközöket nem érinti a probléma.

A sebezhetőség kihasználása lehetővé teheti a rosszindulatú alkalmazások számára, hogy például bármilyen alkalmazást telepítsenek, megváltoztassák a meglévő alkalmazások engedélyeit, sőt akár személyes adatokhoz is hozzáférhessenek. Az XDA Developers fel is sorolja az érintett eszközök listáját (közel 100 készüléktípust); a probléma szinte valamennyi 64 bites MediaTek lapkakészletet érinti.

Root-jogosultság szerzése a MediaTek-su-val
XDA/Diplomatic

A MediaTek-su egyetlen „gyengesége”, hogy csak ideiglenes root-hozzáférést biztosít az alkalmazásnak, azaz az eszköz újraindítása után elveszik ez a hozzáférés. Azonban ez nem olyan nagy probléma, ugyanis az ideiglenes root-korlátozás kiküszöbölésére egy rosszindulatú alkalmazás minden indításkor egyszerűen újrafuttathatja a MediaTek-su scriptet.

Annak ellenére, hogy a MediaTek a javítást egy hónappal a felfedezés után már elérhetővé is tette, sőt javította az összes érintett lapkakészletben, nem oldódott meg a gond. A chipgyártó nem tudja arra kényszeríteni az eszközgyártókat, hogy kiküldjék a piacon lévő eszközökre a vonatkozó szoftverfrissítést. A MediaTek elmondta az XDA Developersnek, hogy már 2019 májusában készen álltak a javítások. Az Amazon azonnal javított a készülékein, miután tudomást szereztek a problémáról, és például

a Samsung, az Oppo, a Vivo, Huawei/Honor a kernelt módosították, hogy ne lehessen kihasználni a sebezhetőséget.

Tíz hónap telt el azóta, hogy a MediaTek elérhetővé tette a javítást a partnerei számára, de több tucat gyártó még nem javította meg eszközét. A legtöbb érintett eszközön régebbi Android-verziók futnak, elavult Android biztonsági javító szintekkel (SPL), és a frissítési helyzet még rosszabb, ha figyelembe vesszük a MediaTek chipeket használó kevésbé ismert eszközmodellek százát. Tovább rontja a helyzetet, hogy a hackerek aktívan ki is használják az említett sebezhetőséget. Ezért is fordult végül a MediaTek a Google-höz segítségért.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.