Tech hvg.hu 2020. február. 27. 16:03

Szívesen használná a Google Earth-öt? Örülni fog a Google újításának

Több hónapnyi tesztelés után a Google úgy döntött, leváltja a Google Earth többféle böngészős működését lehetővé tévő eddigi technológiát. Ennek eredményeként mostantól a Firefoxban, az Operában és a Microsoft Edge-ben is elérhető lett a szolgáltatás.

A Google még 2017-ben tette elérhetővé a Google Earth-öt a weben, ezzel együtt pedig végleg elkaszálta a program számítógépre telepíthető változatát. A cég a Native Client (NaCl) technológia használatával oldotta meg, hogy az Earth C++ kódját böngészőben is futtatni lehessen ugyanolyan élményt nyújtva, mint amit a "hagyományos" változat esetében megszokhattak a felhasználók. Ennek köszönhetően még a közelítés/távolítás is akadozás nélkül működött.

A megoldásnak csupán egy hátulütője volt: az NaCl alkalmazása miatt csak a Chrome-ban volt használható a szolgáltatás, más böngészőkben nem. Ezt oldotta most fel a Google.

A cég az elmúlt hat hónapban az NaCl helyett az új formátumra, a WebAssemblyre állt át, és mivel a tesztidőszak pozitív eredménnyel zárult, a keresőóriás csütörtökön a saját böngészőjén kívüli világ számára is elérhetővé tette az Earth-öt. (A világ legnagyobb tech cégei még 2015 nyarán álltak össze, hogy kidolgozzák a WebAssemblyt, erről itt írtunk bővebben.) Szomorkodnia csak annak lehet oka, aki az Apple Safariját használja, azon ugyanis még mindig nem fut a szolgáltatás.

Google

Bizakodni viszont nekik is lehet okuk: a Google fejlesztői a cég blogján arról írtak, hogy már dolgoznak azon, hogy a Safarin is elérhető legyen az Earth. Hogy a munkával mikorra végeznek, egyelőre nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.