A Pelagis Obszervatórium számításai szerint közel három hónap alatt több száz delfin pusztult el a francia partoknál. A tetemeken halászhálók okozta sérülések láthatók.
Mintegy 670 delfin teteme vetődött partra az év eleje óta az Atlanti-óceán francia szakaszán – közölte az emlősökkel és tengeri madarakkal foglalkozó Pelagis Obszervatórium. Az intézet szerint január eleje óta több partra vetődést tapasztaltak, mint az előző év azonos időszakában. Akkor hozzávetőlegesen 11 ezernél is több delfintetemet találtak a francia partokon. A Pelagis szerint a most elpusztult állatok száma valószínűleg sokkal magasabb,
mivel a tetemek egy része nem sodródik ki a partokra, hanem lesüllyed az óceán fenekére.
Az intézet szerint az állatok jelentős részén halászhálóval történt véletlen befogás jelei láthatóak. Az állatvédelmi aktivisták szerint a sűrű szövésű hálók a felelősek a delfinek pusztulásáért. A Sea Shepherd nevű állatvédő szervezet közleményében azzal vádolja a halásztársaságokat, hogy "felháborító hozzáállássukkal" az egész szakmát beszennyezik.
Olivier Le Nezet, a bretagne-i halászati bizottság elnöke a francia televízióban ugyanakkor bírálta az állatvédőket, mondván, hogy azok "zaklatást" követtek el, amikor állítólag órákon át filmezték éjszaka az épp dolgozó halászokat.
A francia kormány idén kidolgozott egy tervet a delfinek védelmére, amely a téli időszakban kötelezővé tenné bizonyos fenékhálós halászhajók számára akusztikus jeleket kibocsátó eszközök használatát. A La Rochelle-i Egyetem kutatója és a Pelagis munkatársa, Matthieu Authier szerint a legsúlyosabban érintett terület idén a Vizcayai-öböl partvonala, különösen az északnyugat-franciaországi Vendée és Bretagne régiókban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.