Tech hvg.hu 2020. február. 20. 20:03

Újrahasznosítható a műanyag? Ne legyen olyan biztos benne

Az Egyesült Államokban komoly problémát okoz, hogy az újrahasznosítható műanyagok egy részével valójában nem tudnak mit kezdeni a feldolgozó üzemek.

Sok dolog van, amit a hétköznapokban mi is megtehetünk azért, hogy lassítsuk a globális felmelegedést: vásároljunk tudatosan, használjuk kevesebbet az autónkat, gyűjtsük szelektíven a szemetet. Ez utóbbiban maguk a gyártók is segítenek, méghozzá azzal, hogy jelzik, milyen egyszer használatos műanyagokat – például poharakat, tálcákat, evőeszközöket – lehet újrahasznosítani. Csakhogy kiderült, a cégek által közölt információk félrevezetők lehetnek.

A Greenpeace legfrissebb jelentése szerint az Egyesült Államokban a szelektív hulladékgyűjtőkbe dobott műanyagoknak csupán egy kis részét tudják az újrahasznosító üzemek feldolgozni, a többi egész egyszerűen megy a szemétbe.

AFP / Noel Celis

A kutatók 357 amerikai üzem működését vizsgálták meg, és kiderült, a hét különböző kategóriába sorolt műanyagok közül csupán az első két kategóriába tartozókat – azokat, amelyekből a műanyag palackok és a műanyag kancsók is készülnek – tudják feldolgozni. A másik öt típusba tartozókat viszont szinte alig képesek hasznosítani.

A felmérésből kiderült: a létesítmények

  • 14 százaléka fogadja be az ételes dobozokat,
  • 11 százaléka a műanyag poharakat,
  • 4 százaléka a műanyag zacskókat, és csupán
  • 1 százaléka a műanyag evőeszközöket.

John Hocevar, a Greenpeace-nek is jelentést készítő szakember szerint mindez azt jelenti, hogy az amerikai háztartások jelentős részében a szemétbe kerülő egyszer használatos műanyagokat egész egyszerűen nem tudják hol feldolgozni – írja az Earther.

MTI / EPA / Madi Nagi

A legnagyobb probléma, hogy a gyártók előszeretettel ragasztják fel a termékeiket az újrahasznosítható címkével, ami lehet, hogy technikailag igaz, a gyakorlatban viszont az adott tárgy ugyanúgy a szemétben végzi, mint a nem újrahasznosítható eszközök. A Greenpeace szerint így jár el az Egyesült Államokban a Walmart, az Aldi, a Danone és a Nestlé is.

A szakemberek a legjobb az lenne, ha a cégek nemcsak az újrahasznosítható anyagokra hívnák fel a figyelmet, hanem arra is, hogy az adott csomagolást mennyire könnyű vagy éppen nehéz az adott környéken feldolgozni. A Greenpeace úgy döntött, panaszt nyújt be az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottságnál azok ellen a vállalatok ellen, amelyek nem változtatják meg a címkézési metódusukat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.