Tech hvg.hu 2020. február. 18. 17:19

Szeretne pénzt kapni a NASA-tól? Csak egy kütyüt kell megterveznie hozzá

A NASA nagyon szeretne egy olyan vénuszjárót küldeni a Naprendszer második bolygójára, ami képes elviselni az ottani extrém körülményeket. Ehhez kérnek most segítséget.

Ha rangsorolni kellene a helyeket, hogy egy űrutazás alkalmával hová nem akarnánk elmenni, a Vénusz egész biztosan ott lenne a top ötben. A hőmérséklet 400 Celsius-fok fölé is kúszhat a felszínén, a légköri nyomás pedig a földinek nagyjából 92-szerese. Ez még a bolygót közelebbről vizsgálni akaró szondáknak is kibírhatatlan terhelést okoz.

A tudósok már készítettek olyan elektronikát, ami képes lehet kibírni a vénuszi körülményeket, ám attól még messze vagyunk, hogy egy marsjáróhoz hasonló rover képes legyen dolgozni a bolygó felszínén. Az eddig odaküldött egységek közül a legstrapabíróbb változat is csupán néhány órán át működött, aztán végzett vele a nyomás és az extrém hőmérséklet.

Márpedig a NASA közelebbről is szemügyre akarja venni az égitestet, és egy hossszú távon is működő vénuszjárót küldene rá. Ezért a HeroX segítségével pályázatot hirdettek, amelynek keretében a jelentkezőknek egy szenzort kell készíteniük. A kütyünek a vénuszjáró elé kerülő akadályokat kell felismernie, hogy ki tudja kerülni azokat.

NASA

Erre összesen 30 ezer dollárt (kb. 9,2 millió forint) ajánlott fel a NASA, amit a három legjobb szenzor elkészítői között osztanak majd szét.

A felhívás 18 éven felülieknek szól, jelentkezni pedig május 29-ig lehet. A munkákat június első napjaiban értékelik, győztest július 6-án hirdetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.