Tech hvg.hu 2020. február. 02. 21:33

Podcast: mennyire zavaróak a filmek tudományos bakijai?

A tudományos-fantasztikus filmekben látható bakikon a legtöbb ember csak mosolyog, de vannak, akiket kifejezetten kiborít, ha valaminek nincs túl sok köze a valósághoz. Az Őrültech című teches podcast eheti részében ezekről a filmes bakikról esett szó.

A sci-fik és más, a technológiát megjelentető filmek kapcsán alapvetően kétféle ember létezik: az egyik csoportba tartoznak azok, akik csak a szórakozás kedvéért ülnek be a moziba, és nem kifejezetten törődnek a részletekkel, a másikba pedig azok, akik minden olyan részletet kiszúrnak, aminek nincs tudományos alapja.

Persze alapvetően nem szabad elfelejteni, hogy az ember egy hollywoodi produkció esetén soha nem egy dokumentumfilmre vesz jegyet, de azért nem árt, ha a látottaknak van némi köze a valósághoz. A Gravitáció és a Csillagok között című filmek jó példák erre, utóbbi létrehozásában például Kip Thorne Nobel-díjas elméleti fizikus is segédkezett abban, hogy a valóságot, vagy az épp elfogadott elméleteket minél pontosabban sikerüljön a vászonra vinni.

Persze a "bugyuta" megoldásokra is lehet néhány példát találni, elég csak a Kardhal vagy a Jurassic Park című filmeket említeni. Az Őrültech podcast eheti adásában a sci-fi filmek bakijairól esett szó.

Az Őrültech korábbi adásait ide kattintva érheti el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.