Tech hvg.hu 2020. január. 30. 15:03

Volna itt egy igen jó hír, ha azt tervezi, hogy leszokik a cigiről

Igenis van értelme megpróbálni leszokni a dohányzásról, egy új kutatás ugyanis arról árulkodik, hogy a tüdő képes meggyógyítani magát.

Sokan azért sem próbálnak meg leszokni a cigiről, mert úgy vélik, a bagó helyrehozhatatlan károkat okozott, így pedig nincs értelme javítani a helyzeten. Egy új kutatás alapján elmondható, hogy aki így gondolkodik, bizonyosan téved: a tüdő ugyanis képes "megjavítani" magát, azáltal, hogy a károsodott sejtek helyébe újakat növeszt.

Az előkelő Nature folyóiratban megjelent tanulmány szerint erre majdnem bárki esélyes lehet, ha úgy dönt, hogy megszabadul a cigarettától. A jelenség ugyanis nem csak azoknál működhet, akik néhány hónapja, vagy 1-2 éve dohányoznak. A tudósok még azoknál is megfigyelték, akik ennél jóval régebb óta, mintegy 40 éve szívták a cigit.

A kutatók már hosszú ideje vizsgálják a dohányzás okozta következményeket, ahogyan az is gyakran a vizsgálatok tárgya, mi történik, ha valaki úgy dönt, holnaptól nem gyújt rá. A BBC által is idézett új kutatás arról árulkodik, hogy a károkozás akár visszájára is fordítható, a tüdő ugyanis rendelkezik annak képességével, hogy helyrehozza magát.

A kutatás során a tudósok különféle sejteket vizsgálva jutottak következtésükre. Azt találták ugyanis, hogy bár a füst rengeteg sejtet károsít, bőven maradnak olyanok is, melyek a leszokás után elkezdenek munkálkodni egy regenerációs folyamaton. Az ugyanakkor még nem teljesen ismert, hogy az érintett sejtek mégis hogyan óvják magukat a füst okozta mutációtól.

Az eredményeket némiképp árnyalja, hogy a tudósok mindössze 16 ember mintáját használták kutatásukhoz (három gyermekét, négy, soha nem dohányzott felnőttét, hat olyanét, aki már leszokott, és három olyanét, aki még mindig pöfékel). Emellett azt sem igazán érthető, hogy a tudósok miért épp a hörgőkből vettek mintát.

A tények ugyanakkor tények maradnak: a dohányzáshoz köthető tüdőrákos esetek száma még mindig igen magas. Az Egyesült Királyságban például évente 47 000 embernél diagnosztizálnak ilyen betegséget. Ha ez eddig nem volt elég motiváló a leszokáshoz, talán majd az új kutatás megadja az ehhez szükséges erőt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos témákat is bemutató Facebook-oldalát.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.