Az Egyesült Államok hadserege már nagyban teszteli azt az új tölténytípust, amely a víz alatt is elsüthető.
Futurisztikus kísérletekbe kezdett az amerikai hadsereg egy különleges alakulata a Defense One szerint. A főleg katonai hírekkel foglalkozó online lap úgy tudja, a tengerentúli csapatok egy különleges új töltényt tesztelnek, amely a víz alatt is használható.
A hagyományos puskagolyók bár szintén elsüthetők ilyen közegben, a víz sűrűsége miatt sokkal lassabban “repülnek”, komolyabb pusztításra vagy sérülés okozására ezáltal nem igazán képesek. A különleges új töltény viszont víz alatt is remekül működik.
A golyót a katonáknak újfajta ellátmányokat biztosító DSG Technologies dolgozta ki. A töltény felületének egy kis részét, a hegyét az egyik legkeményebb és legmagasabb olvadáspontú fémmel, volfrámmal vonták be, hogy kilövésekor úgynevezett szuperkavitáció jöjjön létre.
A technológiát még a szovjetek fejlesztették ki a hidegháború alatt. Lényege, hogy az úszó tárgy nem teljesen a vízben halad, hanem egy körülötte létrejött kavitációs buborékban. A kavitáció általában káros jelenség, áramlástani gépek, csővezetékek, hajók tervezésekor nagy figyelmet fordítanak az elkerülésére. Vannak azonban esetek, amikor a jelenséget hasznos célokra is be lehet fogni – írta erről a Wikipédia.
Úgy hírlik, hogy az amerikai csapatok “békaalakulatokat”, vagyis olyan katonákat szeretnének kiképezni, akik a felszín alatti támadásokat tudnának végrehajtani. Ehhez természetesen fegyver is kell, a különleges új töltény pedig alkalmas lehet ilyen bevetésekre.
A nemzetközi sajtóban elterjedt hírek szerint a DSG Technologies korábban kikísérletezett egy tölténytípust (CavX Multi Environment Ammunition), amely hasonlóan működik. A teszteléséről egy videó is megjelent a YouTube-on, melyen jól látható, hogy a puskagolyó hogyan siklik végig a zselés “alagúton”, és szakítja át a célpontnak kihelyezett papírtáblát.
A CavX golyók .50-es kaliberűek és elvileg akár 60 métert is képesek megtenni a vízben. A DSG nagyjából két éve kezdett vele dolgozni, de a munka csak mostanra jutott olyan állapotba, hogy a hadsereget is érdekelni kezdje.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.