Tech hvg.hu 2020. január. 08. 08:39

Rejtélyes, ismétlődő rádiójelek érkeztek az űrből

Az eddigi legközelebbi gyors rádiókitörést és annak forrását sikerült azonosítaniuk a szakembereknek az európai rádióteleszkópok hálózatával. Az eredmény több okból is érdekes.

Csillagászok egy csoportjának ismét gyors rádiókitörések jelenségét sikerült megfigyelnie, lokalizálni is tudták a forrását az égbolton – írta cikkében a CNN, amely szerint a rádiójelek egy spirálgalaxisból érkeztek.

A rádiókitörések (Fast Radio Burst, FRB) forrása egy tőlünk nagyjából félmilliárd fényévre található galaxis. Bár hatalmas távolságról van szó, így is sokkal közelebb van, mint a korábban felfedezett FRB-k kiindulópontja.

A gyors rádiókitörések eredete a csillagászat egyik legnagyobb rejtélye, a téma pedig régóta izgalomban tartja a tudósokat. Mivel az FRB-k a másodperc ezredrészéig tartanak, rendkívül nehéz őket tanulmányozni. A szakértőknek már több tucat ilyen jelet sikerült befogniuk, a keletkezésük helyét azonban csupán pár esetben tudták meghatározni.

A 180916.J0158+65 jelű forrást először 2018-ban észlelték a kanadai CHIME teleszkóp segítségével, majd tavaly június 19-én az EVN nyolc teleszkópjának is sikerült "meghallania". A tudósok öt órán keresztül tudták vizsgálni a jeleket, ez idő alatt pedig összesen négy kitörést detektáltak, amelyek egyenként kevesebb mint kétezred másodpercig tartottak.

A gyors rádiókitörések forrásának azonosítása csupán az utóbbi években sikerült, ám detektálásuk évek óta folyamatos. Arról is számos teória szól, hogy mi bocsáthatja ki őket. Egyes szakértők úgy vélik, a jelek mögött fekete lyukak, pulzárok, illetve gamma-kitörések állhatnak. Abban viszont mind egyetértenek, hogy a rejtély megoldásához sokkal több FRB detektálására és beazonosítására lenne szükség, de ahhoz fejlettebb technika kell.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés