A NASA Instagram-oldalán több olyan kép is sorakozik, melyeket hosszú percekig lehet nézegetni. A Cygnus szupernóva lökéshulláma például ilyen.
A csillagászok becslései szerint valamikor 10-20 ezer évvel ezelőtt következett be annak a csillagnak a szétrobbanása, amelynek maradványaiból jött létre aztán a Cygnus szupernóva látványos lökéshulláma. Ez ráadásul a mai napig velünk van, de igen messze:
nagyjából 2400 fényévnyire fekszik.
A NASA az Európai Űrügynökség (ESO) nem csak megtalálta a jelenséget, de jó ideje tanulmányozza is. E a fontos munkának a következménye például az a páratlan felvétel is, amely az amerikaiak Instagram-oldalán jelent meg. Íme:
A megfigyelések másik eredménye, hogy a Cygnus lökéshulláma a tudósok szerint folyamatosan "hízik": másodpercenként 350(!) kilométert növekszik, mármint most, ezekben a pillanatokban is. A lökéshullám növekedést jól mutatja, hogy mérete a közepétől tekintve mintegy 60 fényévnyit nőtt, mióta először észlelték.
A képen látható, fátyolszerű struktúrát a kilökődött, valamint a kis sűrűségű, csillagközi anyagok "találkozása" okozza.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.