Az alábbi videó remekül bemutatja, hogyan teríti szét a légáramlat az akár fertőző nyálcseppeket zárt helyiségben.
A koronavírus-járvány egyik nem könnyen eldönthető kérdése az arcmaszkhoz kapcsolódik. Az orvosok egyik fele ugyanis azt mondja, csak annak kell ilyet hordania, aki beteg, az egészségeseknek felesleges. Ezt az elméletet vallja például az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is. Egy másik tábor viszont úgy vélekedik, az lenne a legjobb, ha mindenki maszkban járna, mivel ezzel is elejét lehet venni a fertőzés terjedésének. Ugyanennek a csoportnak adott most igazat néhány japán kutató, akik egy látványos videóval szemlették, mire alapozzák kijelentésüket.
A BGR által is bemutatott felvételen egy egyszerű kísérlet eredménye látható: azt illusztrálják benne (persze nem fertőző betegekkel), hogy hogyan terjednek szét a tüsszentés során a nyálcseppek egy zárt helyiségben. Jól látható, hogy amíg a nagyobb cseppek szinte azonnal a földre hullanak, a kisebbek – a légáramlat miatt – akár a közelben álló emberig is eljuthatnak. A kutatók egy különleges kamera, illetve lézernyalábok segítségével követték a nyálcseppek mozgását. (Ez 1:17-től látható.)
Bár a felvétel több mint erőteljes válasz a maszkhordás kérdésére, több dolgot is meg kell jegyeznünk. Nem világos például, hogy a bőrre kerülő mikrocseppek révén mekkora a valószínűsége, hogy valaki elkapja a betegséget. Ahhoz ugyanakkor nem kell tudósnak lenni, hogy tudjuk: egy cseppfertőzéssel terjedő kór esetében nagyon fontos a távolságtartás és a rendszeres kézmosás, valamint a zárt, alig szellőző helyiségek kerülése. Ha ezeket betartjuk, máris sokat tehetünk az egészségünk érdekében, ami természetesen nem csak a koronavírus-járvány idején fontos.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.