Tech hvg.hu 2019. december. 30. 10:03

Ha váratlan dolog történik, meglepődik egy új mesterséges intelligencia

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai olyan algoritmust fejlesztettek ki, amellyel okosabb mesterséges intelligenciát készíthetünk, és akár azt is megérthetjük, miként tekintenek az őket körülvevő világra a kisgyerekek.

A Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósai egy olyan mesterséges intelligenciát fejlesztettek, amely állításuk szerint képes az emberhez hasonlóan, intuitív (ösztönös) módon megérteni a fizika törvényeit. Az ADEPT névre keresztelt modell megfigyeli a számára megmutatott videóban megjelenő mozgó tárgyakat, majd képes megjósolni, hogy az adott tárgynak a ráható fizikai erők alapján miként kell viselkednie. Ha ettől eltérő dolog történik – például a tárgy eltűnik vagy teleportál –, a rendszer "meglepődik". Hogy mennyire, azt egy jelszint mutatja.

MIT / Christine Daniloff

A rendszer alapvetően két részből épül fel. Az egyik folyamatosan vizsgálja az általa látott tárgyat: annak alakját és sebességét is megfigyeli. A kutatók szerint ennek az egyszerűségnek köszönhető az is, hogy az algoritmus nemcsak a már megtanult objektumoknál, hanem bármilyen alakzatnál képes megjósolni annak viselkedését.

A második modul a fizikai rendszer, ami hasonlóan dolgozik a videojátékok fejlesztőihez, akik a valóságot akarják szimulálni a játékukban. Az algoritmus átveszi az adatokat a geometriai modultól, majd modellezi, hogy miként kell viselkednie a fizikai törvényszerűségek alapján. Ha megvan az eredmény, összehasonlítja azt a következő képkockán látható tényleges történéssel. Kiderült, az ADEPT pont annyira lepődik meg egy váratlan eseményen, mint azok a kísérletben résztvevő emberek, akiknek ugyanazt a videót vetítették le.

A fejlesztés az érdekességi faktorát tekintve jóval túlmutat önmagán. Az MIT tudósai szerint az általuk megalkotott rendszer jó alapot képez arra, hogy a jövőben okosabb mesterséges intelligencia készülhessen, sőt, azt is elősegíti, hogy megértsük, a kisgyerekek hogyan értik meg az őket körülvevő világot.

Ha érdeklik a fejlemények, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.