Tizennégy kongói család az amerikai bíróságokon keresi igazát, mert állításuk szerint az afrikai országban zajló kobaltbányászat tette tönkre gyermekeik életét. A kobalt nélkülözhetetlen eleme a modern elektronikai eszközöknek, például az okostelefonoknak.
Precedens értékű per kezdődött a napokban a világ vezető technológia cégei, köztük az Apple és a Google ellen, melyet 14 kongói család, illetve az őket képviselő emberi jogi szervezet, az International Rights Advocates indított a kongói kobaltbányákban történt halálos balesetek miatt, melyek során gyermekek vesztették életüket – írja a BBC.
A Kongói Demokratikus Köztársaság rendelkezik a világ legnagyobb kobaltkészleteivel.
A kemény, csillogó, ezüstszürke fémből szinte minden elektronikai eszközben találni, emellett fontos alkotóeleme a modern telefonok lítiumos akkumulátorainak. A kobaltot ugyanakkor a legtöbb helyen még mindig kézzel, és sok esetben gyermekek bányásszák, miközben a munka súlyosan egészségkárosító a szakértők szerint. A kobalt iránti növekvő kereslet miatt a fémet szinte éjjel-nappal bányásszák, sokszor embertelen körülmények között, és semmire nem elegendő (néhány száz forintos) órabérért cserébe.
Az International Rights Advocates most tizennégy család esetét felkarolva több technológia céget is beperelt, mert úgy vélik, a felhasznált kobaltnak köze van az azt kitermelő bányászok sérüléseihez, illetve haláleseteihez. Az alperesek között van a Dell és a Tesla is, mivel a kobaltot nem csak a telefonoknál, az elektromos járműiparban is hasznosítják.
A jogvédők úgy látják, a beperelt cégek nem képesek szabályozni termelési láncukat, mellyel lehetőséget adnak a kizsákmányoló gyermekmunkára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.