A Greenpeace a fővárosban, valamint Pécsett és Miskolcon mérte meg a levegő nitrogén-dioxid-szennyezettségét, az intézmények több mint kétharmadánál különösen egészségtelen volt a levegő.
A Greenpeace 41 fővárosi és vidéki iskolánál mérte meg a nitrogén-dioxid-szennyezettséget, ezek közül 28-nál tapasztalt a normálisnál jóval magasabb értékeket, három intézménynél különösen magas volt a szennyezettség, írja a zöld szervezet közleményében.
A Greenpeace 2019. szeptember 17. és október 15. között végzett vizsgálatokat, a levegő nitrogén-dioxid-szennyezettségét diffúziós csövekkel mérte. Huszonnyolc esetben mutatott a mérés magas, a Greenpeace szerint már elfogadhatatlan, 40 mikrogramm/köbméter feletti értéket. Ez az éves határértéknek felel meg, mely felett a Greenpeace álláspontja szerint már jelentős a légszennyezettség.
Budapesten és a környékén 30 oktatási intézményt (iskolát, óvodát) vizsgáltak, amelyek közül 23 iskolánál volt 40 mikrogramm/köbméter feletti a nitrogén-dioxid koncentráció. Három esetben extrém magas értéket mutattak az eredmények: a körülbelül egy hónapos mérés átlaga magasabb volt még a 24 órára megadott 85 mikrogramm/köbméteres határértéknél is.
Pécsett a 9 iskolánál, illetve óvodánál kihelyezett cső által mért érték 5 esetben haladta meg a 40 mikrogramm/köbméter értéket, Miskolcon viszont alacsonyabb szennyezettséget mutattak a kihelyezett csövek. Igaz, az amúgy a légszennyezettségnek egyik leginkább kitett borsodi megyeszékhelyen inkább a részecskeszennyezés jelent igazából gondot a Greenpeace szerint.
„Azt várjuk minden felelős városvezetőtől, hogy a lakosság védelmében tegyen meg mindent a szennyező járművek korlátozásának és a fenntartható közlekedés terjedésének, fejlődésének érdekében
– mondta el Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország légszennyezési szakértője.
A szervezet közleményében felhívta a figyelmet, hogy a nitrogén-dioxid városi környezetben döntően a dízeljárművek kipufogócsövéből kerül a levegőbe, belélegezve csökkenti a tüdőfunkciót és különféle légzőszervi károsodásokat okoz, valamint kapcsolatba hozható szív- és érrendszeri megbetegedésekkel is. Növeli továbbá az asztmás megbetegedések számát, és kitettség esetén könnyebben elkapunk légúti megbetegedéseket. A szennyezett területeken a csecsemők alacsonyabb születési súllyal jönnek világra.
A Greenpeace legutóbb az asztma világnapján mutatta be az iskolák környékén végzett légszennyezettségi méréseinek eredményét. Ezek szintén azt mutatták, hogy sok oktatási intézmény közelében jelentősebb a szennyezettség, mint a közeli, hivatalos mérőállomásokon. A szervezet 24 budapesti és főváros környéki iskolánál végzett vizsgálatokat, 17-nél született értékelhető eredmény, ezek közül 8 esetében a mért eredmények meghaladták a nitrogén-dioxidra megadott 40 mikrogramm/köbméter éves határértéket is.
A Greenpeace Magyarország októberben ismertette azt a jelentését, amely tíz magyarországi kórháznál mért szennyezettségről szólt. A háromhetes vizsgálat alatt tíz mérési pontból kilenc helyszínen magasabb volt a nitrogén-dioxid-szennyezettség mértéke, mint az éves határérték. A legsúlyosabb számok a Semmelweis Egyetem (SOTE) Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának Üllői úti részlegénél, a Heim Pál Gyermekkórháznál, az MH EK Honvéd Kórháznál, valamint a Tölgyfa utcai Gyermek-Tüdőgyógyászati Járóbeteg-szakellátás épületénél elhelyezett mérőeszközök mutatták.