Tech MTI/hvg.hu 2019. november. 28. 18:03

Olyan fényrendszert alkottak a tudósok, amitől jobban alszunk, de éberebbek is leszünk

Egy új kék fényrendszer segítségével egyszerre érhető el az alvás minőségének javulása, az éberség és a nagyobb produktivitás is.

Jó ideje lehet már tudni arról, hogy a kék fény képes jelentősen befolyásolni az alvásunkat. Éppen ezért a laptopok és okostelefonok gyártói, illetve a szoftverek fejlesztői igyekeznek olyan megoldást találni, ami sötétedés után már megszűri a kijelzőből/monitorból a szemünkbe jutó kék fény mennyiségét.

Vannak azonban olyan helyzetek, amikor nemcsak az a cél, hogy éber legyen valaki – például olyan, aki veszélyes éjszakai munkát vállal –, hanem az is, hogy éber és produktív legyen, ilyenkor pedig kifejezetten szükség lehet a kék fényre. Az ausztrál kutatók ebből kiindulva most olyan fényrendszert alkottak meg, amely mindhárom téren kifejtheti hatását.

Pixabay / ongchinonn

Az ausztrál Alertness CRC kutatóközpont, valamint a melbourne-i Monash Egyetem szakemberei szerint a vizuálisan nem érzékelt fénynek is komoly hatása lehet szervezetünk belső órájára. Az általuk fejlesztett rendszer ennek a hatását igyekszik kiküszöbölni.

Sean Cain, a kutatóközpont munkatársa szerint a kék fény – amelyet az olyan elektromos eszközök, mint az okostelefonok és a táblagépek kibocsátanak – a legradikálisabb hatással lehet a cirkadián ritmusra, a szervezet biológiai órájára.

"Éjszaka az elektromos fény nagy mennyisége nagyon összezavarhatja a biológiai órát és zavart alváshoz vezethet, ami egy idő után hatással van az ember egészségére és hangulatára. Részben ezért vannak egészségi problémái a hosszú távon éjszakai munkát végző dolgozóknak" – mondta Cain.

"Ugyanakkor az embereknek ébernek kell lenniük munkájuk során, főleg akkor, ha biztonsági szempontból kritikus szerepet töltenek be. Ekkor válhat fontossá, hogy több kék fény érje őket" – tette hozzá.

Freepik

Ennek az egyensúlynak az eléréséhez egy ledekből álló rendszert fejlesztettek: a Biogen beprogramozható arra, hogy változtassa a kék fény mennyiségét egy épületen belül.

Készítői szerint a fényrendszer hatalmas hatással lehet több területen, például a kórházakban, ahol egyes esetekben a nővéreknek ébren és ébernek kell maradniuk, miközben a pácienseknek minőségi alvásra van szükségük.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés