Bár a kínai tulajdonban lévő TikTok azt állítja, nemzetközi szinten nem cenzúrázza a platformon megjelenő videókat, a jelek szerint nem egészen ez a helyzet.
A kínai ByteDance nevű cég kezében lévő TikTok nem viseli jól, ha a távol-keleti rezsimben található átnevelőtáborokról posztol valaki. Erre utal legalábbis az, hogy a 17 éves Feroza Aziz profilját nemrég felfüggesztette a platform. Mindez azután történt, hogy a lány
sminkes videónak álcázva beszélt arról, hogy milyen körülmények között tartanak fogva több mint egymillió embert a kínai átnevelő táborokban.
A The Washington Post beszámolója szerint a lány a videót valóban azzal kezdte, hogy a szempillagöndörítésről osztott meg tippeket, ám egy ponton a táborokról kezdett el beszélni. A videója azonnal vírusként kezdett el terjedni, megjelent a Twitteren is. A profilját néhány órával később függesztette fel a cég.
Előzmény |
Nemrég több száz oldalnyi dokumentum szivárgott ki arról, hogy a kínai kormány egymillió, ujgur, kazah és más nemzetiségi kisebbséghez tartozó embert zárt átnevelő táborokba. Ezeket önkéntesnek és szakmai képzést adónak mondja a távol-keleti rezsim vezetése, valójában azonban szigorú büntetésekkel fegyelmező ideológiai átnevelőközpontokról van szó. |
Bár a TikTok kínai kézben van, a cég szerint a politikai tartalmakat – illetve a videókat – csak Kínán belül cenzúrázzák, nemzetközi szinten nincs ilyen "szűrés". A ByteDance szóvivője szerint azonban nem a Kínát ért kritika miatt függesztették fel Aziz fiókját, hanem azért, mert korábban olyan videót tett közzé, amelyben Oszáma bin Láden is látható, ez pedig sérti a felhasználói feltéteket. Vagyis lényegében terrorista tartalmak közzétételével vádolják a lányt.
Aziz esete is jól mutatja, hogy a tizenéves generáció tagjai milyen platformon vitatják meg a politikai kérdéseket, és ez a TikTokot is kihívás elé állítja. A céget ugyanis befolyásolhatja a kínai kormányzat, így kérdés, hogyan reagálnak az onnan érkező kérdésekre.
Aziz szerint a TikTok nem adott magyarázatot arra, miért függesztették fel a profilját, az a videó viszont, amire hivatkoznak, nem olyan felütéssel készült, mint amit a TikTok állít. Szerinte az nem komoly volt, csupán sötét humort tartalmazott, s az egykori terroristavezér arca alig egy másodpercre tűnik csak fel benne.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.