Tech hvg.hu 2019. november. 15. 15:03

50 évre tervezték, de már majdnem megtelt a gigászi szeméttelep Kínában

Egy olyan szeméttelepet építettek korábban Kínában, amelyet a mérnökök akkori elmondása szerint legalább 50 évig használni lehet majd. Mindjárt betelik.

Kínában köztudottan rengeteg szemét képződik, nem véletlenül mondják, hogy világviszonylatban ez az ország az egyik legnagyobb szeméttermelő. A BBC elemzése szerint 2017-ben 215 millió tonna hulladékot termelt ki a lakosság. 10 évvel korábban ennél lényegesen kevesebb volt a szemét, "csak" 152 millió tonnát jelentett.

Hogy a rengeteg hulladékot tárolni tudják valahol, 1994-ben egy gigászi szeméttelepet építettek Senhszi tartományban. A fejlesztés 150 méter mély és 34 millió köbméter kapacitású, egyébként pedig 700 ezer négyzetméteren terül el. Ez a kínai mérnökök szerint kb. 100 futballpályát jelent, ennyiből gazdálkodhatnak tehát.

[Ilyen hajó kellene a Dunára, Tiszára is: zabálja a szemetet, hogy tiszta legyen a víz]

A szeméttelepet eredetileg 50 évre tervezték, vagyis a terület kapacitását nézve elvileg 2044-ig lenne megtölthető szeméttel. Az új számítások azonban arról árulkodnak, hogy a telep már 25 évvel a megnyitása után, napjainkra majdnem megtelt – még egyszer 25 évet pedig aligha fog szolgálni, ha nincs hova lerakni a hulladékot. A BBC ugyanakkor megjegyzi, hogy november elején négy újabb égetőművet helyeztek működésbe Kínában, melyek naponta (és együttesen) 12 750 tonna szemetet lesznek képesek kezelni.

Kína más részein is tárolnak amúgy szemetet. Sencsen városában 2015-ben tragédia is történt miatta: egy földcsuszamlás következtében 73 embert temetett maga alá a rengeteg szemét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.