Tech hvg.hu 2019. november. 11. 12:03

Ez az anti-Photoshop kiszúrja, ha egy fotót manipuláltak

Az About Face nevű eszköz az Adobe legújabb játékszere. Bár még nincs kész, a tudása miatt már most sokakat érdekelhet.

A képmanipuláció nem új “szakma”, hiszen régen is készültek olyan fotók, melyeket módosítottak valahol, de napjainkban mintha több ilyen csalással találkozni. Ezeknek a célja szinte bármi lehet, akár a közönség befolyásolása is. A Photoshop fejlesztője, az Adobe is érzi, mennyire súlyos gondról van szó, ezért egy új eszközt készítettek, amely néhány kattintással képes felfedni a rejtett változtatásokat.

Az About Face nevű újdonságot elsősorban az emberi arcot ábrázoló képeknél lehet használni és a cég MAX konferenciáján be is mutatták, hogyan néz ki mindez a gyakorlatban. Fontos tudni, hogy nem a Photoshophoz készült új programfunkcióról van szó, az eszköz a szoftvertől függetlenül működik, de kettejük munkája bármikor összehangolható.

A program működése rendkívül egyszerű: a vizsgálni kívánt képet csak be kell húzni a felületére, majd a szoftver azonnal elemezni kezdi azt, és néhány pillanat múlva egyértelműen jelzi, hogy manipulált vagy valódi fotóról van szó. Az About Face hőtérképhez hasonlóan a manipulált részeket is látja, és azt is képes megmutatni, milyen lehet az eredeti kép. Utóbbihoz a mesterséges intelligenciát használja, amely a változtatás pontjai után kutatva megpróbálja visszaalakítani azokat.

YouTube/Adobe Creative Cloud

Az About Face főleg azért hasznos, mert nem egyetlen minta alapján végzi az azonosítást, a fotó gyakorlatilag minden részét felhasználja ehhez. Ráadásul nem csak a bőrrel kapcsolatos változtatásokat képes felismerni, a szájjal, a szemmel, de még az arcformával végzett trükközést is kiszúrja. Ehhez szintén nem sok gondolkodásra van szüksége. (Azt nem tudni, hogy a nem Photoshoppal módosított képekkel hogyan bánik.)

Az About Face egyelőre kísérleti jelleggel üzemel, és mivel jelenleg is fejlesztik, nem tudni, mikor lesz belőle bárki által kipróbálható verzió. A programot a Kaliforniai Egyetemmel együtt fejleszti az Adobe. A munkáról először júniusban lehetett hallani, de akkor még csak terv szintjén beszéltek róla. Úgy tűnik, az elmúlt hónapokban sokat haladt előre a projekt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. február. 17. 12:36

Nemzetközi hekkercsoport törte fel a Nemzeti Régészeti Intézet szervereit, érzékeny tervekhez juthattak hozzá

Hekkerek blokkolták a Nemzeti Régészeti Intézet szervereit – tudta meg a HVG. Nem tudni pontosan, milyen szerverekhez férhettek hozzá, az intézetnél jelenleg az adatok visszaállítása zajlik. Az biztos, hogy a munkatársak nem tudnak dolgozni, állnak a régészeti feltárások és így azok a beruházások is, amelyek megkezdéséhez előzetes feltárásokra van szükség.