A Facebook felvásárolt egy startupot, amely gondolatolvasásra alkalmas karperecek fejlesztésével foglalkozik. Az ügylet ára nem publikus, de egyesek szerint az 1 milliárd dollárt is elérheti.
Mark Zuckerberg egyik régóta dédelgetett álma, hogy a Facebook ne csupán egy közösségi oldal legyen. Ezért is döntöttek az Oculus virtuálisvalóság-szemüveg mögötti cég felvásárlása mellett, és most is egy hasonló szerzeményről szólnak a hírek: immár ez a vállalat a tulajdonosa a neurotechnológiával foglalkozó CTRL-labsnak. Ha a jogi szófordulatoktól eltekintünk, akkor kimondhatjuk: a Facebook egy olyan startupra tette rá a kezét, amely a gondolatainkkal vezérelhető eszközökben látja a jövőt.
A Facebook maga is kísérletezett olyan agy-számítógép interfésszel, amely alapjaiban akarta megváltoztatni, ahogy eszközeinknek utasításásokat adunk. A fejlesztés oka, hogy sokak szerint a telefonok, táblagépek vezérlése idejétmúlttá és egyre lassabbá válik. Miközben a felhasználó számára sokkal fontosabb igény kezd lenni, hogy a kezében lévő készülék minimális várakozás nélkül reagáljon a parancsokra. Ezzel az elképzeléssel azonban nehéz versenyezni, de úgy tűnik, a CTRL-nak sikerült rálelni a megoldásra: a gondolataink igen gyorsak, miért ne irányíthatnánk hát azokkal a tévét, vagy vehetnénk rá a gépet, hogy üzenet küldjön?
[Hatalmas dobásra készül a Facebook, Zuckerberg szó szerint bekötné az agyunkba]
A New York-i székhelyű CTRL-labs eddig egy különleges karperecet készített, amely képes értelmezni az idegi impulzusokat, majd azokat digitális jellé alakítani. De a munka itt nem áll le, a Facebook VR és AR részlegét irányító Andrew Bosworth szerint a jövőben mindezt olyan szinte akarják felfejleszteni, amely egy teljesen új világba kalauzolja majd az okoseszközök használóit. A Facebook illetékese szerint minderre nagy szükség van, az értelmetlen kattintgatás ugyanis rengeteg időt vesz el, amit értékesebb tennivalókra is fordíthatnánk.
A technológia kialakítása az elkövetkező évek egy nagy kihívása lesz, a nehézségek leküzdéséhez pedig szükség lesz a tapasztalatokra. Ezt a pontot a CTRL-labs tölti majd be. A felvásárlással kapcsolatos részleteket egyébként nem közölték a felek, de a BBC szerint Zuckerbergék 1 milliárd dollárt is adhattak a néhány éve alapított cégért.
A testünket egy számítógéppel összekötő eszköz ötlete nem csupán a Facebook háza táján forró téma. A SpaceX és Tesla vállalatokat vezető Elon Musk másik, kevésbé ismert cége is ugyanilyen készüléken dolgozik, és elég jól haladnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.