Egy régi vélekedést oszlat el a Kaspersky legújabb jelentése: messze nincsenek olyan biztonságban a MacOS-szel dolgozó felhasználók, mint azt hiszik, és mint ahogyan azt a közhiedelem tartja.
A Kaspersky legújabb jelentéséhez a Kaspersky Security Network felhőstruktúrájának statisztikáit használták. A fenyegetések egy bizonyos ponton megtámadták a Kaspersky biztonsági megoldásait használó gépeket, ám ezeket a támadásokat sikeresen elutasították.
A jelentés szerint már nem igaz az a hiedelem, hogy a macOS operációs rendszerre nincsenek fenyegetések (vagy legalábbis nem állnak fenn komoly veszélyek). Persze nagyobb a bizalom az Apple-eszközök felé, és ennek azért van alapja: a Windows-alapú rendszerekhez képest sokkal kevesebb olyan fenyegetés létezik, amelynek a macOS a célja. Ennek fő oka azonban a potenciális áldozatok száma: sokkal több számítógép fut Windows rendszerrel, mint a macOS-szel. Ez a helyzet azonban lassan megváltozik, miután az utóbbi platform népszerűsége növekszik. A Kaspersky-jelentés azt is kiemeli, hogy a támadók továbbra is leginkább az Apple ID-kat célozzák.
A Kaspersky négy évvel ezelőtt kezdett adatokat gyűjteni a macOS-felhasználók ellen irányuló adathalász-támadásokról. Az elmúlt évek statisztikái egyértelmű növekedést mutatnak ezen a területen: míg 2015-ben összesen 852 293 támadást regisztráltak, addig 2016-ban ez az arány 86% -kal nőtt (több mint 1,5 millió támadás), 2017-ben pedig már 4 millió kísérletet könyveltek el. 2018-ban a támadások száma tovább növekedett, és meghaladta a 7,3 milliót. Megdöbbentők az idei statisztikák: csupán 2019 első felében hatmillió támadást követtek el, ami azt jelenti, hogy – ha a jelenlegi tendencia folytatódik – a támadások száma az év végére meghaladhatja a 16 milliót. A vállalati macOS felhasználók aránya, akik 2019 első felében szenvedtek adathalász támadást, 11,8 százalékra nőtt. Ez kis mértékű növekedés a 2018 azonos időszakához képest, ez a szám akkor 10,25 százalék volt.
A Kaspersky szakemberei külön is figyelemmel kísérték azokat az adathalász támadásokat, amelyek az Apple hivatalos oldalait utánozva (vagy csak a márkát említve) csalnak ki adatokat a felhasználóktól. 2016-ban még viszonylag kevés ilyen támadás történt (755 ezer), azonban 2017-ben a számuk már 40 százalékkal növekedett (meghaladta az egymilliót), 2018-ban pedig már a másfél milliót. Nagyon valószínű, hogy 2019-ben új rekordot könyvelhetnek el: pusztán az év első felében 1,6 millió támadást észleltek, és az év végéig legalább kétszeres növekedést várnak.
Ami az iOS-t illeti – írja a Kaspersky – az Apple antivírus szoftverrel kapcsolatos politikájának jellegéből adódóan a Kaspersky terméksor nem tartalmaz biztonsági megoldást az iOS számára. Ezért nincs statisztika az operációs rendszer fenyegetéseiről, ugyanakkor a Kaspersky kutatói az Androidra vonatkozó rosszindulatú programok mellett találtak rosszindulatú implantátumokat az iOS számára is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.