Mostanában ritkán kapunk pozitív, környezettel kapcsolatos hírt, ez azonban ilyen.
Úgy tűnik, mégiscsak érnek valamit a nemzetközi környezetvédelmi intézkedések: a BBC azt írja, 30 év után most sokkal kisebb lehet az ózonlyuk, mint korábban.
Az adatokat a Kopernikusz Atmoszféra-figyelő Szolgálatának (CAMS) tudósai közölték. Szerintük az Antarktisz feletti lyuk idén nem nyílt ki akkorrára, mint azt az év ezen időszakában, szeptember közepén általában szokott. Ez pedig mindenképp jó hír.
Ugyanakkor nem árt tudni, hogy teljesen nem szűnt meg az ózonlyuk, nagysága pedig évről-évre változik. Idén 5 millió négyzetkilométeresre becsülték a méretét, tavaly 20 millió körül volt, azelőtt, 2017-ben viszont a 10 milliót is csak éppen, hogy átlépte. Az ózonréteget folymatosan figyeli a CAMS, a műholdak révén begyűjtött adatokból pedig számítógépes modelleket készítenek.
[Ez is érdekelheti: Lehet, hogy a klímakatasztrófa közelebb van, mint gondolnánk]
A cikkben emlékeztetnek, hogy 1987-ben ezen a napon, szeptember 16-án született meg a Montreali Jegyzőkönyv, egy nemzetközi egyezmény, amit az ózonra káros gázok kibocsátásának csökkentésére hoztak létre. A BBC szerint valószínű, hogy ennek a protokollnak a követése a mostani eredmény, néhány tudós azonban nem ért vele egyet.
A kutatók úgy tartják, az antarktiszi ózonréteg 2060-ra regenerálódhat olyan szintűre, mint amilyen az 1970-es évek előtt volt. Az ózonrétegre gyakran hivatkoznak egyfajta pajzsként, ugyanis komoly szerepet játszik a Nap veszélyes ultraviola-sugárzásának kivédésében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.