Titokzatos jeleket, úgynevezett gyors rádiókitöréseket észlelt az űrből egy, a Földtől mintegy hárommilliárd fényév távolságra lévő forrásból a kínai óriásteleszkóp.
A fél kilométer átmérőjű, FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope) néven emlegetett rádiótávcső a valaha épített legnagyobb és legérzékenyebb rádióteleszkóp. Az általa észlelt jeleket a tudósok egyeztetik, majd megkezdik a feldolgozásukat – közölték a Kínai Tudományos Akadémia Állami Csillagvizsgáló Intézetének (NAOC) kutatói.
A gyors rádiókitörések (Fast Radio Burst, FRB) a legfényesebb kitörések az univerzumban. Gyorsnak nevezik őket, mivel jeleik rövidek, alig néhány milliszekundumosak.
Eredetüket még nem tudták megmagyarázni.
Az ismétlődő kitörések észlelése azonban segíthet a rádiókitörések fizikai mechanizmusának és eredetének megismerésében. A kínai tudósok egy nagyon érzékeny műszert szereltek a teleszkópra, amellyel megfigyelték az FRB121102 nevű FRB-forrást. Ezt először 2015-ben észlelte a Puerto Ricó-i Arecibo Obszervatórium. Augusztus végétől szeptember elejéig több mint száz kitörést észleltek a forrásból. Ez a valaha észlelt legmagasabb számú kitörés.
Különös rádiójelet fogtak be a csillagászok, és nem onnan jött, ahonnan várták volna
A nem ismétlődő rádiókitörések forrásának meghatározása eddig gyakorlatilag lehetetlen volt, hiszen a tudósok nem tudták megjósolni, hol bukkan majd fel a "következő". Egy új módszer segítségével sikerült áthidalni a problémát, de végül csak több lett a kérdés, mint a válasz.
A Pingtang megyei karsztvölgyben álló FAST építése 2016 szeptemberében fejeződött be, rendszeres működését idén szeptemberben kezdi el. Több mint tíz ország és régió kutatói terveznek megfigyeléseket a teleszkóppal, mellyel a korábban kivitelezhetetlen kutatások is lehetővé válnak. A gravitációs hullámok, az exobolygók, az ultranagy energiájú kozmikus sugárzás (UHECR), a csillagközi anyag megismerésében, a csillagászati, asztrofizikai és alapvető fizikai ismeretek bővítésében is nagy szerepe lehet a jövőben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.