A polgári és katonai drónvédelem közös pontja, hogy a repülő eszközök ellen jelenleg alkalmazott technológiák legjobb esetben is lezuhantatják vagy megsemmisítik a drónt. Egy új izraeli fejlesztéssel átvehető az irányítás a drónok felett. Az így megszerzett eszközök irányított leszállásra kényszeríthetők, vagy akár a drónt bombával küldő támadók ellen fordíthatók.
Három és fél kilométerig lát el az izraeli Skylock rendszere. Ha egy drón közelebb repül, a technológia jelez, innen pedig már csak a rendszer kezelőjén múlik, mit tesz az ellenséges repülő tárggyal. Amikor az új fejlesztés segítségével átveszi fölötte az irányítást, dönthet úgy, hogy elviszi a közeli leszállóhelyre, ahol biztonságosan leszállítja, anélkül, hogy a magatehetetlen tárgy például emberekre zuhanna. Dönthet úgy is, hogy a drónt egyszerűen visszaküldi a feladónak, és a támadó ellen fordítja annak fegyverzetét. A legjobb, hogy mindezt 200 drónnal is meg tudja tenni egyszerre – magyarázta a tel-avivi Háárec napilapnak az új fejlesztés életképességét Asaf Lebovitz, a Skylock termékmenedzsere.
A megoldásra Izraelben leginkább katonai védelmi szempontból van igény. Az zsidó államban lényegében konstans a fenyegetés, a földön és levegőben is. Az utóbbi vonalon közismerten erős a védelem: korábban nem a drónok, hanem a rakéták jelentették a veszélyt, azok ellen fejlesztették ki az úgynevezett Vaskupolát. Annál persze szó nincs hatalomátvételről, a cél az, hogy a szomszédos államok terrorszervezetei által rendszeresen kilőtt rakétákat időben észleljék, és meg tudják semmisíteni, mielőtt becsapódva kárt tudnának okozni.
Most már a drón a sláger, azzal viszont finomabban kell bánni, hiszen ha sikerül megszerezni, nagy hasznára válhat a hadseregnek. Az sokszor már szemrevételezéssel kideríthető, kihez tartozik a támadó tárgy. Szintén fontos tudni, mit is szállít(ott volna) a drón, amelyből ráadásul a mérnökök kinyerhetik a beletáplált és repülése során addig begyűjtött adatokat, melyeknek nagy hasznát veheti a hírszerzés.
A visszaküldés lehetősége leginkább olyankor áll fenn, ha a drón fegyverrel van felszerelve vagy robbanószerkezetet szállít. Ez sem ritka eset, a The Times of Israel például szombaton is tájékoztatott egy olyan, az izraeli hadsereg (IDF) határmenti helyőrségét ért dróntámadásról, melyben a repülő eszköz házilag barkácsolt bombát szállított.
Izrael a technológia egyik fellegvára, a 8 milliós országban 230 ezernél is többen dolgoznak a tech szektorban. A kutatás-fejlesztés legfontosabb irányát a hadtechnika jelenti, melynek köszönhetően az izraeli haderő az egyik legmodernebb a világon.
Ha érdeklik a hadászati fejlesztések, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.