Tech hvg.hu 2019. szeptember. 08. 09:36

Nagykoalíciót épít a BBC az álhírek ellen

Benne van a Facebook, a Twitter és a Google is.

A legnagyobb techcégekkel együtt védekezik a brit közszolgálati média, a BBC a veszélyes álhírek ellen. A közös erőfeszítés célja, hogy időben és hitelesen cáfolhassák azokat a hamis híreket, amelyek választási időszakban okozhatnak politikai hatást, vagy katasztrófák idején emberéleteket veszélyeztetnének.

A leküzdendő álhírek közé tartoznak például az oltásellenes hisztériák is.

A BBC egy korai riasztórendszeren dolgozik, amelynek részleteit nem árulták el, de a feladat az, hogy még mielőtt elterjedne egy álhír, rendelkezésre álljon a cáfolat. Segítenék a méiatudatosság terjedését is, elsősorban célzott kampányokkal.

Hasonló rendszert fejleszt az amerikai DARPA kutatóintézet is, amelytől a katonai kutatás sem áll távol. Ők automata elemzéssel próbálkoznak, és egyelőre a lehetséges megoldások keresésénél tartanak. Az amerikai erőfeszítéseknek határideje is van: a jövő novemberi elnökválasztás.

A 2016-os választást nagyban meghatározták az álhírek, ezek közül is a legjelentősebbek a Hillary Clinton demokrata jelöltet érintő hamis vádak. Volt köztük olyan is, mely szerint Clinton hálózata pizzériákból szokott gyerekeket rabolni. Az álhírek forrása több esetben Oroszország volt, a nagy közösségi hálózatok azóta több ezer orosz kötődésű fiókot zároltak emiatt. (Gizmodo nyomán)

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.