Tech MTI 2019. szeptember. 06. 19:51

Egyre több bálna vetődik partra és pusztul el Nagy-Britanniában

Hét év alatt nagyjából ezer bálnán és delfinen végeztek boncolást a kutatók, hogy megtudják a pusztulásuk okát.

A mutatók szerint csak 2017-ben ezer tengeri emlős vetődött partra a szigetországban, ami rekordot jelent a mérések hivatalos kezdete óta - írja a BBC hírportálja.

A 2011 és 2017 közötti időszakban 4896 bálna és delfin pusztult el a nagy-britanniai partokon, ami 15 százalékos emelkedést jelent az előző hét évhez képest.

A szakemberek szerint nem lehet egyértelműen megmondani, hogy mi a felelős a partra vetődő állatok számának emelkedéséért, de számos tényezővel összefüggésben állhat a jelenség, köztük néhány delfin- és bálnapopuláció növekedésével.

A Londoni Zoológiai Társaság tagja, a kutatást vezető Rob Deaville ugyanakkor elmondta, hogy az állatok partra vetődése önmagában nem jelent rossz hírt.

"Az csupán félreértés, hogy mi megpróbáljuk megakadályozni a partra vetődéseket, ez nem így van, mi megpróbálunk többet megtudni azokról az esetekről, amelyekért az emberi tevékenység a felelős, és aztán ahol tudjuk, mérsékeljük az ilyen incidensek számát" - tette hozzá a szakember.

Deaville szerint az adatok bizonyos tekintetben zord képet festenek, ugyanakkor pozitívumokat is ki lehet olvasni belőlük.

Hét év alatt több mint 20 cetfajt - a világon ismert cetfajok csaknem egynegyedét - dokumentálták a nagy-britanniai partokon.

Ezek közül a törpe ámbráscetet még soha azelőtt nem észlelték a térségben.

Hét év alatt nagyjából ezer példányon végeztek boncolást a kutatók a halál okának megállapítása érdekében.

A halászhálóba gabalyodás volt a felelős nagyjából minden negyedik közönséges delfin és minden tizedik barna delfin pusztulásáért.

Közvetlenül emberi tevékenység okozta a halálát 25 állatnak, amelyeket hajó ütött el, egy ízben pedig tengeri hulladék lenyelése végzett egy Cuvier-féle csőröscettel.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.