A Huawei és az orosz kommunikációs minisztérium pilot projektet indítana, amelynek keretében egy orosz operációs rendszerrel cserélnék le a Google operációs rendszerét. Készülőben van Kelet Androidja?
Bár lélegzetvételnyi szünethez jutott a Huawei az amerikai tiltások időszakos feloldásával, senkinek sincs kétsége afelől, hogy e jobb napok bármikor véget érhetnek, és a kínai telefongyártónak szembesülnie kell azzal az övön aluli ütéssel, hogy elveszik tőle az Androidot.
Mindenképpen kell tehát lennie B tervnek, sőt B terveknek. Túl azon, hogy a gyártó fejleszti saját operációs rendszerét, a HarmonyOS-t (amelynek okostelefonokban való használata egyelőre még számos kérdőjelet vet fel), egy pilot programban is gondolkozik, és tárgyalásban van az orosz telekommunikációs minisztériummal – írja a Reuters.
A pilot program keretében az Aurora nevű operációs rendszerrel helyettesítenék az Androidot. Az Aurora az egyetlen orosz operációs rendszer, és jelenleg nem is használják. Viszont jövőre, amikor esedékes lesz a népszámlálás Oroszországban, több százezer Huawei tabletre telepítenék – ezeket az eszközöket használnák a népszámláláshoz, ami – nyilatkoztak az érintettek – egyúttal az Aurora szélesebb körű felhasználásának próbája is lehetne.
A Huawei szóvivője is megerősítette a Reutersnek, hogy tárgyalnak a telekommunikációs minisztréiummal, és a megállapodástól függően akár 360 ezer Huawei-tabletre is felkerülhet az Aurora OS. Mindez az orosz operációs rendszer Huawei-készülékeken való kipróbálásának első szakasza lehet.
[Friss fejlemény: nem kerülhet rá a Gmail és a Play áruház a Huawei új telefonjaira]
Az Aurora OS a Sailfish OS változata, és az orosz Rostelecom távközlési cég fejlesztette. ezt a vállalatot viszont az orosz kormány felügyeli, így az operációs rendszer tulajdonképpen egy államilag szponzorált szoftver. A Rostelecom a felelős a népszámláláshoz használt tabletek kiválasztásáért, és ők is arról számoltak be a Reutersnek, hogy keresik az együttműködés különböző formáit a Huaweijel. A Google-szolgáltatások egyébként kevésbé népszerűek Oroszországban, mint a legtöbb országban, és ez megkönnyítheti az Android-rendszertől való elmozdulást.
Bár egyelőre még csak tárgyalásokról van szó, a Huawei nyitása Oroszország felé logikus lépésnek tűnhet, és megerősíti azokat a spekulációkat, amelyek még a Trump-adminisztráció Huaweit ért első támadásaikor születtek. A témával kapcsolatos részletes elemző írásunkat itt olvashatják.
Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.