Tech hvg.hu 2019. augusztus. 27. 17:03

Annyian léptek be a Blizzard régi/új sikerjátékába, hogy a felhasználóknak sorba kellett állniuk

Hétfőn megnyíltak a World of Warcraft Classic szerverei, és a játékosok végre beléphettek a Blizzard fantáziavilágába. Az érdeklődés a program első verziójához hasonló.

2017 nyarán jelentette be a Blizzard, hogy ismét játszhatóvá teszi a World of Wacraft első változatát, amit most Classic néven kell keresniük a felhasználóknak. A játékba hétfő éjjel óta bárki bejelentkezhet, aki nem sajnálja a 13 eurós feltöltési (havi)díjat. A programért külön nem kell fizetni.

A WoW legelső verziója hivatalosan 2004-ben jelent meg, de nálunk kicsit később, néhány hónapra rá vált csak elérhetővé. Már az akkori indulás sem volt zökkenőmentes: rengetegen voltak kíváncsiak a játékra, így hatalmas sorok alakultak ki a belépőképernyőn. A jelek szerint a nosztalgia céljából (újra)indított játékverziónál is hasonló a helyzet: a Blizzard több szervert is működésbe helyezett, de a várakozás most sem volt elkerülhető.

Egy ilyen jelenség általában nem volna érdekes, de a WoW esetében mégis sikerült azzá tenni. A felhasználók ugyanis rendkívüli együttműködést mutatnak a másikkal szemben. Még akkor is, ha egy-egy küldetéshez

libasorban kell várakozni, adott esetben hosszú percekig.

Íme néhány képernyőkép erről:

A World of Warcraft Classic ugyanazt a forgatókönyvet követi, mint a tizenakárhány éve megjelent játék. A felhasználók egy általuk indított karakterrel fedezik fel a világot, fejlődnek, új holmikra és képességekre tesznek szert. A játék angol nyelvű, és kizárólag online játszható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.