Ethan Chappel a Perseidák meteorrajt akarta megfigyelni, amikor a kamerája rögzített egy különleges eseményt.
Ha valaki azt gondolná, hogy az amatőr csillagászok "hobbija" unalmas dolog, annak jelezzük: nincs igaza. Tökéletes példa erre a texasi Ethan Chappel, aki augusztus 7-én kapott lencsevégre egy igen különleges pillanatot: azt, ahogy
egy nagyobb darab égitest becsapódik a Jupiterbe.
Chappel a Persediák meteorrajt figyelte meg, a távcsöve és a kamerája azonban a Jupiter felé nézett. Amikor a számítógépén futó szoftver feldolgozta az adatokat, a program – ami a becsapódások okozta villanások detektálására is be volt állítva – azonnal bejelzett. Kiderült, sikerült egy fényes villanást lencsevégre kapnia a Jupiter egyenlítői övének déli részénél.
Two views of #Jupiter early on 7 August 2019 with the flash I recorded. Left shows the moment of impact at 4:07 UTC. Right is an RGB image. pic.twitter.com/xPmS8MMFhc
— Chappel Astro (@ChappelAstro) August 8, 2019
A becsapódás tényét Bob King csillagász is megerősítette, aki szerint a villanás nagyjából másfél másodpercig tartott.
Imaged Jupiter tonight. Looks awfully like an impact flash in the SEB. Happened on 2019-08-07 at 4:07 UTC. pic.twitter.com/KSis9RZrgP
— Chappel Astro (@ChappelAstro) August 7, 2019
Bár az esetet még további csillagászoknak is meg kellene erősíteniük, minden bizonnyal nem egy erős villámlásról volt szó. King szerint ugyanis a felvillanás pontosan úgy nézett ki, mint ahogyan egy meteor(it) becsapódásakor szokott. És bár maga a fény alapvetően kicsi volt, a Jupiter a Naprendszer legnagyobb bolygója, így igen nagynak kellett lenne a becsapódásnak is ahhoz, hogy ez így látszódjon.
Heidi Hammel, a James Webb Űrteleszkóp egyik tudósa szerint a mostani becsapódás valószínűleg nem hagy majd olyan nyomot maga után, mint a 25 évvel ezelőtti esemény. 1994-ben a Shoemaker–Levy 9 névre keresztelt üstökös csapódott a Jupiterbe, annak törmeléke pedig több napon át bombázta a bolygó felszínét.
Hammel szerint 2010-ben volt már egy hasonló eset, akkor egy 8-13 méter átmérőjű meteor ütközött a Jupiternek, a becsapódás ereje nagyjából 1 megatonnás lehet – írja a Gizmodo. (Összehasonlításként: a hirosimai atombomba 15 kilotonnás volt.) A szakember úgy látja, a mostani becsapódás is hasonló erejű lehetett.
[Ezt látta már? Különleges felvételt küldött a Jupiter Nagy Vörös Foltjáról a Hubble]
Az egyébként egyáltalán nem ritka, hogy egy meteor csapódjon a Jupiterbe, nagyjából 2000-8000-szer több ilyen történik, mint a Föld esetében. A legtöbb azonban annyira kis méretű, hogy a Földről észre sem lehet venni, így a mostani kiemelkedik a "tömegből".
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.