A globális felmelegedés miatt eltűnt az utolsó egybefüggő jégtábla is a kontinensről, az alaszkai vizek ezzel gyakorlatilag teljesen jégmentessé váltak.
Az idei, rekordmeleg nyár nem csak a nagyvárosokban tapasztalható hőség miatt pusztító. A tudósok szerint Alaszka amúgy is kétszer olyan gyorsan melegszik, mint Észak-Amerika többi része, most pedig bekövetkezett az a jelenség, ami miatt már tavasz óta aggódtak a klímakutatók:
Az alaszkai vizek már teljesen jégmentesek, miután a Beaufort-tenger Prudhoe-öböl partján lévő utolsó jégtábla is elolvadt
– osztotta meg a szomorú fejleményeket a Twitteren Rick Thorman, az alaszkai klímaközpont (ACCAP) szakértője.
Alaska waters now completely clear of #seaice as last ice in the Beaufort Sea offshore Prudhoe Bay melted away. The closest ice to Alaska is now about 150 miles (240km) northeast of Kaktovik. Chukchi Sea maintaining lowest ice extent in @NSIDC data. #akwx #Arctic @Climatologist49 pic.twitter.com/be2F9Jn8W1
— Rick Thoman (@AlaskaWx) August 4, 2019
Az Északi-sarkvidék évente Skócia méreténél is nagyobb jégtakarót veszít, a helyzet pedig már olyan tragikus, hogy a jövőben a jég nélküli nyarak lesznek az átlagosak. A mostani nyár 2 millió négyzetkilométernyi jégtáblával maradt alul a mindenkori átlaghoz képest, az őszi jég kiterjedése pedig 13 százalékkal csökkent az elmúlt 40 évben.
Az egyre gyakoribb sarkvidéki erdőtüzek is hozzájárulnak az ökoszisztéma felborulásához. Az eddig a jégtáblákon vadászó jegesmedvék kénytelenek délebbre költözni a kontinensen. Ez sokszor jár azzal, hogy megjelennek az ember lakta településeken, ahol könnyebb ennivalóhoz jutniuk.
Olyan ütemben melegszik a bolygónk, amire 2000 éve nem volt példa
A bolygón jelenleg zajló felmelegedés az ütemét és a kiterjedését tekintve is túlmutat az elmúlt kétezer év éghajlati változásain - állapította meg három frissen megjelent tanulmány.
A Prudhoe-öbölbeli jégtábla után az Alaszkához legközelebbi 240 kilométerre található, az északkeleti térségben. 30 évvel ezelőtt, ugyanezen a helyen még csak keskeny szakaszok szolgáltak a hajózásra a mai állapotokkal ellentétben.
A jég gyors olvadása természetesen nem csak Alaszkában gond, az eredetileg jeges Grönlandon is tapasztalni. Június közepén egy klímakutató több mint hihetetlen képet tett közzé. A felvételen az látható, ahogy szánhúzó kutyái a jég helyett térdig érő vízben gázolnak. (Grönlandon amúgy is rekordközeli az olvadás mértéke. Csak azon a napon, amelyen Steffen M. Olsen is elkészítette a felvételét, 2 milliárd tonna jeget veszített az ország.)
Azonban jó hír is van: a dán északi-sarkvidéki kutatóintézetek adatai szerint Grönlandon a helyzet mostanra mérséklődött. A Polar Portal viszont ennél is örömtelibb dolgot közölt nemrég: a tetőzésnek vége, most már több hó képződik, mint amennyi elolvad a felszínen. Itt legalábbis.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.