Bizonyos alkalmazások szeretnek többet megtudni a használójukról. Hasonló dolgot fedeztek fel a Netflixnél is, itt azonban egész másról van szó.
A kiberbiztonsági szakemberek rendszerint adnak ki figyelmeztetést bizonyos alkalmazások miatt, ha azokról bebizonyosodik, hogy mást is csinálnak a háttérben, esetleg vírust tartalmaznak. Ilyesmi derült nemrég 238 androidos alkalmazásról. Ezeket ugyan már eltávolították a Google Play áruház felületéről, de még sokak telefonján ott lehetnek.
A téma azért lett ismét forró, mert hasonló észrevétel érkezett egy kiberbiztonsággal foglalkozó kutatótól, méghozzá a Netflix kapcsán. A szakember eleinte nem értette, miről van szó, ezért a szolgáltatónál is rákérdezett. Egész pontosan arról érdeklődött, hogyan lehet, hogy az app a mobilján engedélyt kér a fizikai tevékenységének követésére.
Hey @netflix why does your Android app want physical activity data? pic.twitter.com/Lv0QUL0w9g
— Beto on Shrooms on Security, Shitter of Posts (@BetoOnSecurity) 2019. július 27.
Egy sportoláshoz készült alkalmazásnál ebben semmi meglepő nem lenne, hiszen a fejlesztők gyakran építenek be ilyen funkciót programjukba. Ennek persze fontos oka van: a felhasználó így ellenőrizni tudja, mennyit mozgott aznap, mekkora távolságot tett meg, és mindebből az elégett kalória mennyisége is visszanézhető. Vagyis ártalmatlan dologról van szó.
A Netflix esetében más a helyzet, a kérdést pedig a The Next Webbel váltott levelezése során tisztázta a szolgáltató. Természetesen nem arról van szó, hogy az app nézi, hány kört futott a felhasználó, a lejátszás minőségét igyekeznek vele javítani azoknál, akik mozgás közben, például buszozás/metrózás közben nézik a műsorokat.
A funkciót Netflix közlése szerint a felhasználók egy szűk táboránál kapcsolták be tesztelési céllal. Azt, hogy széles körben is bevezetik-e, még kérdéses, de a szolgáltató azt mondta, egyelőre nem terveznek ilyesmivel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.