Az ötlete 50 ezer dollárt ért a Google pályázatán.
Fionn Ferreira olaj és magnetitpor elegyítésével ferrofluidot állított elő, aminek segítségével kivonhatók a vízből az abba került mikroműanyag-részecskék. Az eljárás lényege, hogy kolloid a vízben összegyűjti a műanyagot, amely aztán a ferrofluidot polarizáló mágnes segítségével kiemelhető.
A fiatal ezer alkalommal végezte el a kísérletet különböző típusú mikroműanyagokkal különböző vízmintákból; módszere hatékonysága 87 százalékos volt. A legegyszerűbben a mosógépből származó vízből tudta eltávolítani a műanyagrészecskéket, a legnehezebben pedig a polipropilénből készült műanyaggal boldogult.
Ferreira, aki a saját szobájában végezte el a kísérleteket, azt reméli, hogy az ötletét továbbfejlesztve olyan megoldást tud kidolgozni, amely ipari méretekben is megoldást jelenthet a problémára, és megakadályozható lesz vele, hogy a mikroműanyagok a szennyvízzel együtt bejussanak a természetes vizekbe, és kárt tegyenek az élővilágukban.
A pályázatot, amelyen az ír tudóspalánta 50 ezer dollárt nyert, a Google Science Fair, ahová 13 és 18 év közötti fiatalok küldhetik be tudományos ötleteiket. A kezdeményezést a névadó techóriás mellett olyan szervezetek támogatják mint a Lego, a Virgin Galactic vagy a National Geographic.
(Forbes)