Utoljára a Facebook kapcsán bukkant fel a Cambridge Analytica elemzőcég neve, de a jelek szerint nem csak a közösségi oldallal dolgoztak együtt.
Sokáig egy kevéssé ismert elemzőcégnek számított csupán, majd a Facebookkal történt fiaskójuk miatt egy világ ismerhette meg a Cambridge Analytica nevét. Arról az elemzőcégről van szó, amelyről tavaly márciusban derült ki, hogy a közösségi oldal több millió regisztráltjának adatait szerezte meg és használta az engedélyük nélkül.
A cég nem sokkal később ugyan bejelentette, hogy nem folytatja működését, még hónapokkal az ügy után is tudnak meglepetést okozni - az újabb epizódot a Brexit-kampány szolgáltatta, új bizonyítékok szerint ugyanis ebben is benne volt a kezük.
A The Guardian írta meg, hogy sokatmondó emailek kerültek elő, melyeket a politikai elemzőcég váltott az EU-ból való brit kilépést kezdeményező UKIP párt illetékesei között. A leveleket Brittany Kaiser, a Cambridge Analytica volt vezetője hozta nyilvánosságra. Őt tavaly áprilisban a brit parlament bizottság egyszer már meghallgatta a (Facebookkal érintett) ügyről, most azonban újabb részletekkel szolgált. Ezek pedig egyértelműen arra utalnak, hogy az elemzőcégnek a Brexitet toló Leave.EU kampányhoz is köze volt.
A leveleket Kaiser már benyújtotta a brit DCMS (Department for Digital, Culture, Media and Sport) kormányügynökségnek.
Az, hogy a CA aktív szerepet játszott ebben is, tavaly óta forró téma Nagy-Britanniában, bizonyítani ugyanakkor nem tudták. Az újonnan kikerült emailek viszont megerősítik a korábbi feltételezéseket. (A brexit-párti Leave kampány körül amúgy sem volt minden rendben, az angol Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség tavaly novemberben nyomozást indított a kampányfőnökök ellen, ugyanis nem volt tiszta, honnan jön a projektbe forgatott pénz.)
Ha már az elemzőcég: az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság sem hunyt szemet a Facebookkal történtek fölött, hatalmas, több mint 1462 milliárd forintnyi bírságot osztottak ki nekik. Ezzel szemben a britektől lényegesen kisebb büntetést kaptak, az ottani adatvédelmi hatóság ugyanis néhány tízmilliós csekkel elintézettnek tekintette a botrányt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.