Az észak-amerikai fára szenzorokat szereltek, hogy a kutatók, és a Twitter-fiókjának köszönhetően most már mi is követni tudjuk, miként befolyásolja a klímaválság egy fa életét.
A Harvard Egyetem egy kutatója kiszemelt magának egy 26 méteres, száz éves vörös tölgyet, hogy nyomon követhesse, miként hat a globális felmelegedés a fa életére. A tölgy sok mindent túlélt már, többek között egy 1938-as nagy erejű szélvihart is, amely a környékén megtizedelte a fákat, úgyhogy Tim Rademachernek igazán strapabíró darabra esett a választása.
I am just an average oak tree, but boy do I take up space! My total surface area (without even including my roots) is 437 square meters -- about 1.25 times as big as an IMAX screen! Thanks to the Schaaf Lab at @EnvSchool for the cool LIDAR selfie that computed these stats.
— A witness tree (@awitnesstree) July 26, 2019
A kamerával is ellátott fát különböző szenzorokkal szerelte fel, így tudja mérni a növény növekedését, és azt is, hogy miként reagál a fa a szárazságra és a forróságra. Sajnos nem kizárt, hogy a klímaválság puszítóbb erejű lesz a tölgyre nézve, mint a 80 évvel ezelőtti hurrikán-erejű szél. A kutató továbbá méri a fa talajának hőmérsékletét és a szélerősséget is.
My trunk and branches are on the fast track! My trunk has grown 0.255 mm and my branches 0.279 mm so far this month. pic.twitter.com/J0DFPkiwae
— A witness tree (@awitnesstree) July 22, 2019
Rademacher létrehozott egy Twitter-fiókot is a fa számára, a szenzorok által küldött adatok kiértékelését az A witness tree (Egy szemtanú fa) felhasználó alatt teszi közzé. Ezzel a kutatónak az legfontosabb célja, hogy a laikus emberekben még inkább tudatosuljon, hogy az éghajlat változása nemcsak ránk van hatással, de a környezetünkben lévő más élőlényekre is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló érdekességekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.