A Terminator névre keresztelt cunamik lehetnek felelősek a napfoltok kialakulásáért, és előre jelezhetik a napciklus végét is.
Jó ideje kutatják már a tudósok, miként is működik a napciklus. A jelenségről annyit tudni, hogy 11 évente következik be, ekkor felcserélődnek az égitest pólusai. Hogy ez pontosan miért következik be, nem tudni, a kutatói annyit sejtenek, hogy a napfoltokhoz van köze a dolognak – vagy legalábbis hatással van azokra. Több, nemrégiben megjelent kutatás viszont közelebb vihet bennünket ahhoz, hogy megértsük, miért érnek véget a ciklusok, és ezek hogyan okoznak cunamit a Nap felszínén.
Az amerikai Nemzeti Légkörkutató Központ (NCAR) tudósai nemrég többek között a Nap mágneses mezőjének és világos foltjainak megfigyelésével azonosítani tudták az úgynevezett Terminator-eseményeket (hatalmas cunamikat a Nap felszínén), amelyek a napciklus végét jelezhetik. Ezek alapján a ciklusnak 2020 első felében lesz vége.
Scott McIntosh, az NCAR kutatója szerint a Terminator-események létezésének bizonyítékai már több mint száz éve ott volt a tudósok orra előtt, csak eddig nem tudtuk értelmezni a jeleket. A különböző megfigyelésekből származó információknak köszönhetően azonban új megvilágításba került az, hogy a Nap beseljében zajló tevékenységek miként hatnak a napciklusra.
Egy másik, a Nature-ben megjelent tanulmány szerint a Terminator-események cunamit indíthatnak el a Nap felszínén, amikor a mágneses mező napfoltokat hoz létre. Az égitest felszínén végigszáguldó hullám mögött plazma húzódik meg, amikor pedig két ilyen anyag találkozik, óriási plazmahullámot hoznak létre.
A cunami hullámai másodpercenként 300 méteres sebességgel utaznak, kölcsönhatásba lépnek a Nap belsejében található mágneses mezőkkel, majd felemelik azokat. A kutatók szerint ezekből lesznek a napfoltok – írja az Engadget.
A kutatók hamarosan élőben is "megnézhetik", valóban így működik-e a folyamat, hiszen a számítások szerint 2020 első felében véget ér a mostani napciklus.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.