A francia tengerkutató intézet (Ifremer) 13 éven keresztül vizsgálta a Földközi-tengert, a kutatás eredményeit pedig nemrég tették közzé. Nincs ok az örömre.
A Földközi-tenger a legszennyezettebb tenger Európában – állapította meg a a bresti székhelyű Ifremer. A francia tengerkutatói intézet 1994 és 2017 között végzett nagyszabású kutatást.
"Noha évről évre változik a szemét mennyisége a Földközi-tengeren, 2009 óta mégis növekedés mutatható ki, főként a műanyag zacskók és palackok, az élelmiszer-csomagolások, fémdobozok, halászhálók és kötelek szennyezik a tengert" – írták.
A 90-es években négyzetkilométerenként nagyjából 100 darab szemét lebegett a vízen. 2012 óta a szemétsűrűség már 200 darab körül mozgott, a maximumot, majdnem 300-at 2015-ben érte el – mondta Olivia Gérigny, az intézet munkatársa, a Marine Pollution Bulletin szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzője.
A műanyag a szemét több mint 60 százalékát teszi ki. A kutató szerint a növekedés oka egyrészt a műanyaggyártás fokozódása, másrészt a rendszeresebb mérések. A kutatás két területen folyt, a Lyoni-öbölben és Korzika keleti partjainál.
"A Földközi-tenger Európa legszennyezettebb tengere. Hasonló kutatás az Északi-tengeren négyzetkilométerenként évente kevesebb mint 50 darab szemetet mutatott ki" – tette hozzá Gérigny. A szemét két helyen gyűlt össze leginkább, Marseille közelében és Korzika északkeleti partjainál.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.