Tech hvg.hu 2019. július. 24. 15:46

1462,5 milliárd forintnyi bírságot kapott a Facebook a Cambridge Analytica-botrány miatt

Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság történetének második legnagyobb bírságát osztotta ki a Facebooknak.

Miközben Európában – egész pontosan a briteknél – egy régi adatvédelmi szabály miatt a Facebook megúszta a rekordméretű GDPR-büntetést, és alig 183 millió forintos bírságot kapott, az Egyesült Államokban már nem volt "ilyen szerencséje" a cégnek. Zuckerbergéket a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission, FTC) 5 milliárd dollárra, vagyis átszámítva mintegy

1 462 500 000 000 forintra

bírságolta a Cambridge Analytica-botrány miatt.

MTI/AP/Andrew Harnik

Emellett a Facebook rábólintott arra is, hogy átalakítsa az irányítási struktúráját, és új szabályozást kell bevezetnie a felhasználók adatainak biztonsága érdekében. Mindez azt jelenti, hogy a közösségi oldalnak egy új, független adatvédelmi bizottságot kell létrehoznia, amely ellenőrzi, hogy adatvédelmi szempontból rendben működik-e a vállalat.

A megállapodás értelmében a Facebook vezetőinek negyedévente kell találkozniuk a független adatvédelmi szakemberekkel, akik folyamatosan monitorozzák az oldal működését. Eközben az FTC egy új szabályt bevezetését is elérte, amely értelmében Mark Zuckerberg – mint a cég irányítója – egyedül nem mondhatja fel velük a kapcsolatot.

Emellett az egész cégcsoportnak – tehát az Instagramnak és a WhatsAppnak is – új jelentési kötelezettséget írt elő az amerikai hatóság. Ennek értelmében, ha egy olyan adatszivárgás történik, amely 500 felhasználónál több embert érint, 30 napon belül jelenteniük kell azt.

AFP / Christophe SIMON

Az FTC emellett amiatt is megrótta Zuckerbergéket, hogy a kétfaktoros azonosításhoz a felhasználók által megadott mobilszámokat kereskedelmi célból "értékesítették". Ezt a gyakorlatot a Facebook a mai naptól megszünteti.

Hogy az amerikai hatóság ilyen súlyos bírság kiszabására készül, már tudni lehetett egy ideje, ám a büntetéssel nem mindenki ért egyet. Kara Swisher, a Recode alapítója szerint ez a tétel csupán "parkolási bírság" a vállalat számára, és az FTC-nek legalább egy nullával még meg kellett volna toldania az összeget. A döntés láthatóan a befektetőket sem lepte meg, a cég részvényeinek árfolyama ugyanis a hír hallatán (némiképp paradox módon) emelkedni kezdett.

Az FTC mellett egyébként az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet is megbüntette a Facebookot. Ők 100 millió dolláros (kb. 29,2 milliárd forint) bírságot szabtak ki, mert Zuckerbergék félrevezették a befektetőket az adatszivárgási ügyben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.