Ha a klímatudósok előrejelzése beigazolódik, akkor globális átlagot nézve olyan meleg lesz júliusban, amilyen eddig még nem volt tapasztalható.
Valószínűleg nem sok embert lep meg, ha azt mondjuk, az idei június rendkívül meleg volt. Az Európába betörő hőhullámot nagyon sokan szenvedték meg, legfőképpen azok, akik valamilyen nagyvárosban élnek. A NASA készített is az űrből egy hőtérképét, a tudósok pedig az adatokat látva igen szomorú megállapításra jutottak.
De nem csak Európában mutatkozott meg a rendkívül forró hónap, Alaszkában például túl hamar olvadt el idén a tengerjég. Ezek alapján sajnos nem annyira meglepő, hogy a Copernicus európai intézet mérései szerint a mostani volt minden idők legmelegebb júniusa, most pedig a NASA is közreadta a számítási eredményeit – és náluk is ugyanezt hozta ki a matek.
According to NASA GISTEMP, June 2019 was the warmest June on record 1880-present). Of the 11,756 grid cells with data for every year since 1900, 716 had their warmest June on record. 0 had their coolest June (or 2nd, 3rd, 4th, or 5th coolest). [reposted to fix typo] pic.twitter.com/sRmhddY2yr
— Brian Brettschneider (@Climatologist49) 2019. július 15.
Az amerikai űrkutatási hivatal által hétfőn közzétett adatok szerint a globális átlaghőmérséklet júniusban 0,93 Celsius-fokkal volt magasabban a normál értéknél – amit az 1951 és 1980 közötti mérések határoznak meg. Emiatt minden idők legforróbb júniusán vagyunk túl, ami lényegében azt jelenti, hogy a 2016-os, 0,82 Celsius-fokos rekordot adtuk át a múltnak.
Az elmúlt hónap hőhullámai számos európai területre hoztak rendkívüli forróságot. Franciaországban 13 településen dőlt meg a melegrekord: Gallargues-le-Montueux-ben például melegebb volt, mint a világ legforróbb pontjának számító kaliforniai Halál-völgyében. A Montpellier melletti településen 45,9 Celsius-fokot mértek, és ezzel megdőlt a melegrekord Franciaországban. És a helyzet csak tovább fokozódik.
NASA global mean June temperature is out! Guess what - it's been the hottest June on record. Definitely felt like that in Germany... #climatecrisis #FridaysForFuture pic.twitter.com/vkOFP22NNM
— Stefan Rahmstorf (@rahmstorf) 2019. július 15.
Zeke Hausfather, a kaliforniai Berkeley Egyetem klímatudósa szerint "a július ott folytatódik, ahol a június véget ért". Ezt erősítette meg Michael Mann, a Pennsylvaniai Állami Egyetem klímakutatója is. A szakember szerint, ha a júliusi melegrekord is megdől, azzal
minden idők legforróbb hónapját éljük meg, amit eddig a Földön mértünk.
Ennek már látszódnak jelei: a Föld legészakibb lakott pontján, az Északi-sark közelében 21 fok volt vasárnap.
Ha szeretne többet megtudni a klímaváltozásról és annak hatásairól, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.